Renault Nissan Mitsubishi İttifakı’nın Kazancı 5,7 Milyar Euro’ya Yükseldi

Dünyanın en büyük otomotiv ittifakı Renault-Nissan-Mitsubishi’nin yıllık sinerjilerinden elde ettikleri kazanç, 5.7 milyar Euro oldu. İttifak, 2016’da 5 milyar Euro kazanç elde etmişti. 2017 yılındaki kazancını yüzde 14 oranında arttırdığı görüldü. İttifakın bu başarısında, maliyet tasarrufları, gelir artışları ve maliyetten kaçınma etkili oldu.

İttifak üyelerinin gerçekleştirdiği ölçek ekonomilerini yansıtan son sinerjilere göre, 2017’de toplam 10,6 milyondan fazla araç satışı oldu. İttifak, binek ve hafif ticari araçta dünyanın en büyük otomobil grubu haline geldi.

Renault-Nissan-Mitsubishi Başkanı Carlos Ghosn, ittifakın, her üye şirketin büyümesi ve karı üzerinde olumlu bir etki yaptığını söyledi. “İttifak, 2017’de ilk tam sinerji yılının gelirini elde eden Mitsubishi Motors’un da bulunduğu üç şirketin tamamının performansını büyük ölçüde arttırdı” diyen Ghosn, ortak tesisler ile ortak araç platformlarının daha fazla kullanılması, teknolojilerin paylaşılması ve pazarlarda birlikte yer almaları sayesinde birleşmeyi hızlandırdıklarını söyledi. Sinerjilerini arttırmayı umduklarını da ifade eden Renault-Nissan-Mitsubishi Başkanı, 2022 sonuna kadar 10 milyar Euro’nun üzerindeki sinerji hedeflerini bir kez daha pekiştirdiklerini vurguladı.

İttifak, orta vadede 2022 yılı sonuna kadar 14 milyondan fazla araç satmayı da planlıyor. Elektrikli araçlar ile B segmenti araçlar da dahil, 9 milyon aracın yapımı, dört ortak platform üzerinde gerçekleştirilecek. Ortak güç aktarım mekanizmalarının kullanımı da toplamın üçte birinden %75’ine kadar arttırılacak.

İttifak üyeleri, birleştirilmiş mühendislik işlevi sayesinde yatırımlarını ve AR-GE maliyetlerini paylaşıyor. Böylece şirketlerin rekabet güçleri artıyor. Bunun bir örneği, geçen yıl Nissan ile Mitsubishi Motors’un güçlerini birleştirerek geliştirdiği yeni nesil Kei otomobilleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir