Renault-Nissan-Mitsubishi’den Yılın İlk Yarısında Rekor

Yılın İlk Yarısında yüzde 5,1 Artışla 5,54 Milyon Satış Adedine Ulaşıldı
Dünyanın en büyük otomotiv ittifakı Renault-Nissan-Mitsubishi, yılın ilk 6 ayında satışlarını yüzde 5,1 arttırdı ve 5 milyon 538 bin 530 satış adedine ulaşarak bir rekor kırdı.

Güçlü ittifak, crossover, SUV, pickup, sıfır emisyonlu elektrikli ve elektrikli hibrit modeller de dahil tüm segmentlerinde yoğun müşteri talebi ile karşılaştı. Dacia, yarı yıl satış rekoruna imza atarken Renault; Clio, Captur ve Scenic ile satışlarını arttırdı. Nissan da Note, Serena, X-Trail ve Qashqai modelleriyle yoğun talep gördü. Mitsubishi Motors ise yeni Eclipse Cross ve XPANDER ile satış adedinde artış kaydetti.

Elektrikli araç segmentinde Renault ve Nissan büyük talep artışı ile karşılaştı. Renault, ZOE ile Avrupa elektrikli otomobil pazarındaki yüzde 21,9’luk pazar payını korurken, elektrikli hafif ticari araç pazarında yüzde 38 olan payını da Kangoo Z.E. ile sürdürmeyi başardı. Yılın ilk yarısında en çok satan elektrikli otomobil 18 binden fazla satış adeti ile Nissan Leaf oldu. Nissan Leaf, bu satış rakamıyla 47 binin üzerinde gerçekleşen elektrikli otomobil satışına büyük katkı sağladı. Mitsubishi Motors, PHEV SUV segmentindeki pazar liderliğini hibrit Outlander ile sürdürdü.

Renault-Nissan-Mitsubishi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, ittifak şirketlerinin, markalarının rekabetçi ve cazip teklifleriyle pek çok pazarda satış adetlerini arttırmayı sürdürdüğünü kaydetti. Ghosn, 2018’in ilk yarısında ortaya koydukları bu güçlü satış performansının, “ittifak 2022” planlarındaki öngörünün gerçekleştiğini gösterdiğini de söyledi.

Renault-Nissan-Mitsubishi, 6 yıllık planlaması doğrultusunda, 2022 yılının sonunda yıllık 14 milyondan fazla satış öngörüyor. Bu rakam, ittifak şirketlerinin 2017’de gerçekleştirdiği 10,6 milyon satış adedinden yüzde 30 daha fazla. İttifak bu planıyla ortak platform ve motor kullanımı da dahil olmak üzere, şirketler arasındaki işbirliğini ve otonom sürüş alanlarındaki teknolojik yenilikleri paylaşma hedefinde.

2018’in ilk yarısında dünya çapında satılan her 9 araçtan biri ittifak şirketlerine ait.
Renault Grubu, bu süreçte önemli bir rekora imza attı. Grup, Renault ve Dacia markalarıyla 2018’in ilk yarısında 2,1 milyon satış adedine ulaştı. Renault, Avrupa’da segment lideri olan Captur’un katkısı sayesinde “en çok satan ikinci marka” olmayı da sürdürdü.

Nissan Motor’un Nissan, INFINITI ve Datsun markaları ile dünya çapında gerçekleştirdiği satış adedi 2,8 milyon oldu. Şirket, Çin pazarında da yüzde 10,8’lik bir satış artışı kaydetti.

Mitsubishi Motors, 60’tan fazla ülkede lanse edilen yeni Eclipse Cross’un katkısı ile yılın ilk 6 ayında dünya çapında 616 bin 648 adet satış gerçekleştirdi. Nisan ayında Endonezya’dan Filipinler’e XPANDER ihracatı da başlatan şirket, Tayland’da pickup; Çin’de ise SUV segmentine yönelik güçlü taleplerle karşılaştı.

 

İttifak İlk 10 Pazar

1Çin
2A.B.D.
3Fransa
4Japonya
5Rusya
6Almanya
7Meksika
8İtalya
9Brezilya
10İspanya

Renault Grubu İlk 10 Pazar

1Fransa
2Rusya
3Almanya
4İtalya
5Çin
6İspanya
7Brezilya
8Arjantin
9Türkiye
10İran

Nissan İlk 10 Pazar

1A.B.D.
2Çin
3Japonya
4Meksika
5Kanada
6Birleşik Krallık
7Rusya
8Brezilya
9İspanya
10Fransa

Mitsubishi Motors İlk 10 Pazar

1Endonezya
2Çin
3A.B.D.
4Japonya
5Avustralya
6Tayland
7Filipinler
8Almanya
9Rusya
10Birleşik Krallık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir