Rolls-Royce 2016 Yılındaki Zararını Açıkladı

İngiltere’nin dünyaca ünlü şirketi Rolls-Royce, geçtiğimiz yıl yaptığı zararı açıkladı. 

Şirketten yapılan açıklamaya geçtiğimiz sene 4,6 milyar sterlin zarar edilerek, şirket tarihinin bir senedeki en yüksek zarar seviyesine ulaşıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada İngiliz Sterlin’indeki değer kaybı, halihazırda devam eden kontratlara etki ederek yaklaşık olarak 4,4 milyar sterlin bir zarar getirdi. Böylelikle Rolls-Royce, Henry Royce tarafından kurulduğu 1884 yılından itibaren tarihinin en yüksek zararını yaşamış oldu

Şirket yakın zamanda Endonezya, Rusya ve Çin dahil olmak üzere 6 ülkedeki siparişler için aracılara rüşvet verildiği yönünde ABD ve İngiltere’de yürütülen yolsuzluk soruşturmasının ardından 671 milyon sterlin ödeme cezası almıştı.

Konu ile ilgili konuşan Rolls-Royce’un Üst Yöneticisi Warren East, gelecek dönemde şirketin kar marjının artırılması için çalışmalarda bulunulacağını belirterek, “Geniş kapsamlı faaliyetlerimizin beklediğimiz tam karı yarattığından emin olmalıyız. Sadece masrafların azaltılması değil, aynı zamanda yüksek iş standartlarının sürdürülebilmesi için şirkette gerekli kültürel ve davranışsal değişiklikleri de gerçekleştirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Rolls-Royce, 1971 yılından beri otomotiv şirketi “Rolls-Royce Motor Cars” şirketinden bağımsız olarak sivil havacılık, savunma, motor sanayi, denizcilik ve nükleer enerji alanlarında faaliyet gösteriyor. Otomotiv şirketi Rolls-Royce Motor Cars ise 1998’den bu yana BMW’nin iştiraki olarak faaliyet gösteriyor.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir