SEAT, Arona ve Ibiza’yı da Dijital Gösterge Paneli ile Donatıyor

SEAT, Leon ve Ateca’da kullandığı Dijital Gösterge Paneli teknolojisini bu kez Arona ve Ibiza’ya taşıdı. SEAT’ın bu teknolojisi, kişiselleştirme özelliği sayesinde sürücüye, dikkati
dağılmadan istediği bilgilere kolayca ulaşma imkanı sağlıyor.

SEAT’ın, çok yönlü ve kişiselleştirilebilir Dijital Gösterge Paneli teknolojisi bundan böyle Arona ve Ibiza modellerinde de yer bulacak. Söz konusu teknoloji, araca ilişkin bilgileri açık bir şekilde sürücüsüne gösteriyor. SEAT’ın 2018 yılı Ocak ayından beri Leon ve Ateca modellerinde yer verdiği interaktif ve kişileştirilebilir ekran, artık SEAT Arona’da da yer alıyor.

Otomobile daha fazla işlevsellik katan yüksek çözünürlüklü dijital göstergeler, sürücünün analog olarak aktarılan hız ve motor devri gibi fonksiyonları daha kolay takip etmesini sağlıyor. Sürücü, Dijital Gösterge Paneli aracılığıyla aktarılan net ve kapsamlı bilgiler sayesinde otomobilin üzerindeki kontrolünü daha da sağlamlaştırıyor.

Dijital Gösterge Panelinin sunduğu bilgiler kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Sürücünün istediği bilgilere ulaşmak için tek yapması gereken; direksiyon üzerinde konumlanan “Ekran kontrol tuşu” aracılığıyla 3 farklı ana ekran görüntüsünden birini seçmek ve o an ihtiyaç duyduğu bilgileri görüntülemek. 1280 x 480 piksellik ekranın 75 Hz yenileme hızı, ekranda gösterilen bilgiler arasında yumuşak geçiş sağlamakla kalmıyor, bilgilerin okunmasını da kolaylaştırıyor. Sürücü bu sayede dikkatini yoldan ayırmadan, ihtiyaç duyduğu bilgilere hızlı ve kolayca ulaşabiliyor.

Görüntü Seçenekleri
SEAT, Dijital Kokpiti’nde, Klasik, Dijital ve Dinamik olmak üzere üç ana gösterge seçeneği sunuyor.

Klasik görünümde hız ve motor devri gibi alışıldık analog kadranlar yer alıyor. Aralarında yer alan iki dijital kadrandaysa telefon; müzik; sürüş bilgileri, kör nokta tespit sistemi ve ön bölge asistanı, şerit takip asistanı ve adaptif hız sabitleyiciyi içeren sürüş asistanı sistemleri ile otomobilin mevcut durumuna ilişkin ilave bilgiler gösterilebiliyor. İlave bilgiler kadranların ortasına da yerleştirilebiliyor.

Dijital görünüm modunda, Dijital Gösterge Panelinin yüksek çözünürlüklü ekranı sayesinde, sürüş bilgileri, sürüş asistanı sistemleri, otomobilin durumu ve telefon gibi tüm menü bilgileri yer alıyor.

Dinamik görünüm modu, kör nokta tespit sistemi ve ön bölge asistanı, şerit takip asistanı ve adaptif hız sabitleyici gibi gelişmiş sürüş asistanı sistemlerinin daha ayrıntılı olarak takip edilmesini sağlıyor.

Her görünüm modunda, gidilen mesafe, toplam mesafe ve yakıt tüketimi gibi sürüş verilerinin izlenmesi mümkün oluyor. O an çalan parçayı da gösteren sistem, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan şarkı listesini takip etmesine olanak veriyor. Bir arama gelmesi halinde, sistem otomatik olarak şekil değiştirerek, arayan numarayı ve kişinin ismini bir pop-up halinde ekrana yansıtıyor.

Esneklik
Kişiselleştirme özelliğine sahip olan Dijital Gösterge Paneli, direksiyon başındaki kim olursa olsun ihtiyaç duyduğu bilgilere kolayca ulaşmasını sağlıyor. Görünüm seçeneklerinden ikisinde, Klasik ve Dinamik olanda, tercih edilen bilgileri göstermek üzere ayarlama yapılabiliyor.

Dijital Gösterge Paneli teknolojisinde yer aşan ışık sensörleri, ortamdaki ışık miktarına göre ve bir algoritma yardımıyla göstergelerin parlaklık seviyesini otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Bu donanım seçeneği, Türkiye’de, Ibiza ve Arona modellerinde Eylül ayı itibarıyla opsiyonel olarak sunulmaya başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir