Tesla Bir Süreliğine Üretimi Durdurdu

Amerikan elektrikli otomotiv Tesla, Model 3 serisinin 4 gün süresince üretimini geçici olarak durdurduğu bilgisini paylaştı.

Bilindiği üzere Tesla Model 3 serisi markanın hedeflediği üretim ve teslimat rakamlarını yakalamaktan biraz uzak duruyor. Amerikan elektrikli otomotiv devi Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu modelin üretiminin yapıldığı fabrikalarda gerekli ekipmanla ilgili yapılan çalışmalardan ötürü Model 3 serisinin üretimine 4 gün süresince ara verildi. Elektrikli otomobil devi Tesla’nın ekonomi sınıfında yer alak elektrikli otomobil modeli Model 3’ün duyurulması ve tanıtımının yapılmasının ardından şirketin hisseleri bir hayli hızlı yükselişe geçmiş ve Tesla 55 milyar dolar piyasa değeri sınırını geçerek Ford ve General Mobile gibi asırlık otomotiv devlerini bu konuda geride bırakmıştı.

Tesla Modelin Teslimatlarını Yetiştirememişti

Tesla, 2017 yılı sonlarına doğru Model 2 için 400 bin ön sipariş almış ve Aralık 2017 itibarıyla ayda 20 bin adet Model 3 üretimi yapacağını taahüt etmişti. Ancak 2017 yılının sonlarına gelindiğinde şirket yalnızca 1550 adet Model 3 teslimatı yapabilmiş ve siparişleri karşılamakta zorlanmıştı. Yaşanan bu durumun ardından Tesla, 2018 yılının ilk çeyreğinde haftada 2.500 adet araç üretimi hedefi koyarken 2018 yılının ikinci çeyreğinde bu hedefini haftalık olarak 5.000 üretim kapasitesine çıkarmıştı. Konu ile ilgili açıklamalar yapan şirketin patronu Elon Musk, Model 3 için marka üzerindeki üretim baskısının arttığını açıklamıştı.

‘Sorun Tekrar Edebilir’

Tesla Model 3’ün üretimine dört gün ara verilmesi ile ilgili açıklamalar yapan şirket yaşanacak dört günlük üretim durmasının normal olduğunu ve üretimdeki sıkıntının bir an önce aşılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğine vurgu yaptı. Marka her ne kadar üretim fabrikalarında yer alan ekipmanların yenilenmesine yönelik karar hakkında fazla detay vermekten kaçınsa da ABD basınına göre aynı sorun ilerleyen aylarda kendisini tekrar edebilir.

DİĞER TESLA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir