Toyota, ACES Otonom Konseptinin Detaylarını Paylaştı

Toyota, 8 Ocak’ta başlayacak olan Las Vegas Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) etkinlikte otonom araçlar için hazırladığı iki yeni iç mekan konseptini tanıtacak.

ACES adı verilen ilk konsept 3. seviye otonom sürüş teknolojisi için tasarlanmış. Kabinde direksiyon simidinin olmasının nedeni tam otonom araçları desteklememesinden kaynaklanıyor. Kontrol paneli bir projeksiyon yardımıyla konsola yansıtılıyor. Geleneksel multimedya sistemi, kameralı yan aynalar bulunuyor.

Konseptte “fizik ve postür algılama sistemi” bulunduğunu belirten Toyota fazla detay vermedi. Kamera sensörlerinden yararlanan sistem sürücünün göz pozisyonunu, boyunu/genişliğini ve duruş şeklini tespit edebiliyor. Emniyet kemeri kullanıcının boyuna, kilosuna, duruş pozisyonuna göre en ideal şeklini alarak otomotik ayarlanıyor.

toyota

toyota

toyota

Benim diğerlerinden daha özel ve ilginç bulduğum ise sürücünün ve yolcunun ruh halini tespit eden sistemin bulunması oldu. Otomobilin iç aydınlatmasını ve kokuyu otomatik ayarlayan sistem sürücünün stres düzeyini azaltmakla görevli.

Kişisel klima sistemi ise her kişinin çevresindeki sıcaklığı ayrı ölçüyor ve vücut sıcaklığına göre sadece ölçtüğü yolcuya özel bir ısıtma, soğutma çalıştırıyor.

Elbette otonom özellikleri elle/manuel kontrol edebilecek müşteri ve bunun için aktif sürüş müdahale sistemi bulunuyor. Sürücünün yorgunluk ve uyku halinde devreye giren sensörler uyanık kalması için titreşim ve müziği devreye sokuyor.

Bir diğer tanıtılacak konsept Moox olacak. Toyota, “ticaretten eğlenceye farklı tipte pek çok hizmeti destekleyecek şekilde, tamamen esnek oturma düzeni bir dizi gerekli fonksiyonlarla” diyerek bu konsept hakkında fazla bilgi paylaşmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir