Toyota Ekibi 2018’in İlk Zaferini Arjantin’de Kazandı

Bu yıl ralli parkurlarında ikinci sezonuna çıkan TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team, 2018’in ilk zaferine ulaştı. Takım ilk zaferini Toyota Yaris WRC pilotu Ott Tänak ile Arjantin Rallisi’nde elde etti.

Daha da iyi otomobiller üretmek hedefiyle geçen yıl FIA Dünya Ralli Şampiyonası’na geri dönen Toyota, İsveç ile Finlandiya gibi zorlu rallilerde zafere ulaşmayı başarmıştı. Toyota takımı, bu yılki ilk yarış galibiyetini ise Arjantin Rallisi’nde aldı.

TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team, yeni sezona, Toyota Yaris WRC’nin ön kısmındaki aerodinamik paketinde yapılan modifikasyonların yanı sıra soğutma sistemindeki geliştirmelerle birlikte başladı. Takım, 2018’in 5. yarışı olan Arjantin Rallisi’nde, asfalt zeminde koşulan Korsika Rallisi’nde elde ettiği 2.’lik motivasyonuyla start almıştı.

Oldukça zor yol koşullarınının bulunduğu Arjantin Rallisi’nde, Jari-Matti Latvala, Ott Tänak ve Esapekka Lappi pilotajındaki Toyota Yaris WRC’lerden ikisi finişe ulaşarak takıma önemli puanlar kazandırdı.

Ott Tänak’ın Toyota Adına İlk Zaferi

Ott Tänak ve co-pilotu Martin Järveoja, yarış boyunca istikrarlı bir performans ortaya koydular ve cuma-cumartesi günlerinde Arjantin Rallisi’ndeki 10 özel etapta en iyi zamanı yaparak liderliği ele geçirdiler. Toyota ekibi, oldukça zorlayıcı etaplarda son gün de pozisyonlarını korudu ve yarışın ikincisi olan araçla aralarındaki zaman farkını 33.7 saniyeye çıkarmayı başardı.

Lastik sorunlarıyla karşı karşıya kalan ekibin diğer pilotu Esapekka Lappi, ilk kez katıldığı Arjantin Rallisi’nde, son günün ilk etabında iki sıra geriye düştü. Sezonun en zorlu rallisinde aracını finişe ulaştıran pilot yarışı 8. sırada tamamladı. Lappi, performansıyla diğer yarışlarda da ekibine

önemli puanlar kazandıracağının işaretini vermiş oldu.

Takımın deneyimli pilotu Jari-Matti Latvala ise cuma günü bir kayaya çarpıp kaza yaptı ve yarışa erken veda etmek zorunda kaldı ama o da ekibin hızlı pilotlarından biri olduğunu çoktan kanıtlamış bir isim.

Tänak ve Toyota ekibi, sürücü ve takımlar şampiyonası sıralamasında 3.lüklerini koruyarak önlerindekilerle olan puan farkını azaltmayı başardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir