Toyota İnsansı Robotu T-HR3’ü Tokyo Big Sight’da Sergileyecek

Toyota, yapay zekanın her gün bir başka boyutuyla gündemde olduğu bu günlerde insansı robotu olan T-HR3’ü, beşinci jenerasyon mobil iletişim sistemi 5G ile 10 km uzaklıktan kontrol etmeyi başardı.

Toyota tarafından geliştirilen T-HR3 önceden programlanan hareketleriyle, ev, sağlık tesisleri, inşaat alanları ve felaket bölgelerinde insanlara güvenli biçimde yardımcı olabilecek şekilde tasarlandı. Giyilebilir teknolojiyle yönetilen insansı robot T-HR3’de bulunan sistem, robotun tüm bedeninin kontrol edilmesini sağlıyor. Robot kullanıcıları T-HR3’e uygulanan kuvvetleri hissedip robotu kendi hareketleriyle aynı şekilde kumanda edebiliyorlar.

Yüksek duyarlılık, hassas hareketler ve iletişim gecikmelerini en aza indirmek için T-HR3 ile Ana Kumanda Sistemi arasındaki iletişim büyük önem taşıyor. T-HR3 kablolu sistem üzerinde bir bağlantıya sahipti ve bazı iletişim gecikmeleri yaşanabiliyordu. ocomo tarafından geliştirilen yeni T-HR3 ise, D5G sistemi ile kablosuz olarak başarılı ve hızlı bir biçimde kontrol edilebiliyor.

Toyota ve DOCOMO, 6 Aralık 2018 tarihinde Tokyo Big Sight’da gerçekleştirilecek fuarda bu teknolojiyi sergilemeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir