Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerini Tüm Hızıyla Sürdürüyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, sosyal sorumluluk alanında eğitim, çevre ve trafik konularında topluma değer katan önemli çalışmalara imza atmayı sürdürüyor Firma, 2017-2018 eğitim-öğretim sezonunda faaliyetlerini hızlandırdı.

Toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alarak eğitim, çevre ve trafik konularında sosyal sorumluluk faaliyetleri gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, öğrencileri bilinçlendirmeyi ve gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyor. Sosyal sorumluluk faaliyetlerini temel görevler arasında gören Toyota Otomotiv Sanayi, yatırımlarıyla ülke ekonomisinin büyümesini desteklerken; ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversitelerde gerçekleştirdiği çalışmalarla da öğrencilerin bilinçlenmesine ve gelişimine katkı sağlıyor.

Çevre Bilincini Pekiştiriyor
Kurulduğu günden itibaren çevre duyarlılığını ön planda tutan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bu bilinci tüm topluma yaymak için ilkokul öğrencilerine yönelik çevre turu aktivitesi düzenliyor. Fabrika gezisi yapan çocuklar, çevreye duyarlı üretim sürecini yerinde görme fırsatı bulurken, atık su arıtma tesisi sistemlerini de incelemelerine olanak sağlanıyor. Bunun yanısıra atık ayrıştırma oyunuyla da geri dönüşümün önemini kavramaları ve çevre duyarlılıklarının geliştirmeleri destekleniyor. Bugüne dek 5 bin 700 öğrenciyi ağırlayan “Çevre Turu”na yeni eğitim-öğretim sezonunda bin 300 öğrencinin daha katılması, öğrenim yılı sonunda katılımcı sayısının 7 bin öğrenciye ulaşması hedefleniyor.

Trafikte Sorumluluk Bilinci Aşılanıyor
Toyota Otomotiv Sanayi, 2010’dan bu yana ilköğretim öğrencilerine trafik kuralları ile trafik kurallarına uymanın hayati önemi konularında eğitimler veriyor. Bu konudaki bilinci erken yaşta oluşturmayı hedefleyen Toyota Otomotiv Sanayi, trafik güvenliği okulunda öğrencilerin trafikle ilgili bilgilenmelerini sağlıyor. Öğrenciler bu konudaki çizgi filmleri izliyor, trafik ışıkları ve yaya yollarından güvenli geçişe yönelik pratikler yapıyorlar, emniyet kemeri ve trafikte görünürlükle ilgili uygulamaları deneyerek öğrenme fırsatı buluyorlar. Toyota Otomotiv Sanayi, 11 yıldır düzenlediği trafik güvenliği resim yarışmasıyla konuya dikkat çekiyor. Toyota Otomotiv Sanayi’nin, trafik konusunda bilinçlendirdiği öğrenci sayısı, sezon sonunda 6 bin 500’e ulaşacak.

Mesleki Eğitim Desteği
Toyota Otomotiv Sanayi, ortaöğretim ve lise öğrencilerinin proje geliştirme ve problem çözme yeteneklerini geliştirmek hedefiyle teknik proje yarışması düzenliyor; öğrencilerin çevre ve otomasyon alanında ürettiği projeleri bir platformda buluşturuyor. 2006 yılından bu yana 4 bin 500’e yakın öğrenci proje üretti ve fabrika dereceye giren öğrencileri ödüllendirdi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, öğrencilerin gelişen teknolojiyi takip etmeleri için eğitim araç ve ekipman bağışları da yapıyor. Bugüne dek yüzün üzerinde araç, bine yakın motor ve şanzıman bağışı gerçekleştiren fabrika 2017-2018 eğitim öğretim yılı boyunca 8 üniversite ile 23 liseye 31 araç, 280 motor ve 130 şanzıman hibe etmeyi hedefliyor.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, tüm bu faaliyetlerine ek olarak Sakarya Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Lisans Programı’nın hazırlanmasına katkıda bulunuyor. Üniversiteyle yapılan protokol kapsamında öğrencilere uzun dönemli staj programları ve fabrika gezisi imkanı sağlanıyor. Toyota Otomotiv Sanayi yöneticileri, Sakarya Üniversitesi dışında Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde okuyan öğrencilerle de bir araya gelerek, Toyota kültürü, Toyota Üretim Sistemi, eğitim gibi hayatlarına katkı sağlayacak konularda bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir