Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’ye İhracat Rekoru Ödülü

Geçen yılı 4.44 milyar dolarlık ihracat değeriyle kapatan ve ihracatın liderleri sıralamasında beş basamak yükselişle 2. sırada konumlanan Toyota Otomotiv Sanayi, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ödüllendirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi, 2017’nin ihracat şampiyonlarını ödüllendirdi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, en fazla ihracat yapan ilk bin firmanın sıralandığı listede, önceki yıla göre beş basamak birden yükselerek 2. sıraya yerleşti ve ödülünü müzesine götürmeye hak kazandı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato’ya ödülü Başbakan Binali Yıldırım takdim etti. Türkiye ekonomisine katkısını arttırarak sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi, 2017’de yüzde 146 artışla 4.44 milyar dolarlık rekor bir ihracat değerine ulaştı. Yıl boyunca tam kapasite çalışan ve 281 bin adet otomobil üreten fabrika, böylece kendi tarihinde de bir ilke imza attı. Üretimde tarihinin en yüksek rakamına ulaşan Toyota Otomotiv Sanayi, ürettiği 244 bin aracın yüzde 74’ünü Avrupa’ya, yüzde 20’sini Kuzey Amerika’ya ve yüzde 6’sını Orta Doğu, Kuzey Afrika ile diğer ülkelere olmak üzere yaklaşık 100 ülkeye ihraç etmiş oldu.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 281 bin adetlik kapasitesiyle markanın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası. Aynı zamanda C-HR modeliyle Japonya dışında ilk Toyota Yeni Global Platformu (TNGA) modeli üreten fabrika olma unvanını da elinde bulunduran fabrika, 3 vardiyalı üretim sisteminde 5 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir