Toyota Uzaya Çıkıyor

Toyota, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile önemli bir işbirliğine imza attı. Toyota ve JAXA, uluslararası uzay araştırmaları için uzaya araç gönderecek.

Bu işbirliği çerçevesinde ilk olarak hidrojen yakıt hücreli elektrikli otomobil teknolojisine sahip keşif aracının yapımı hızlandırılacak.

Aracın 2029 yılında uzaya gönderilmesi planlanıyor. Ay yüzeyindeki araştırma faaliyetlerinde kullanılacak olan araç, sınırlı enerji kaynaklarının olduğu uyduda 10 bin kilometreden daha fazla menzil kat edebilecek.

Keşif aracı ile uzay araştırmalarına ivme kazandırılırken astronotlara daha fazla özgürlük ve kolaylık sağlanması da hedefleniyor.

Toyota Başkanı Akio Toyoda, projeyle markalarının sürüş performansını ve dayanıklılığını sergileyeceklerini söyledi. Toyoda, uzay için yakıt hücreli teknolojilerini daha da geliştireceklerini kaydetti.

Toyota ve JAXA’nın geliştirdiği keşif aracının özelliklerine gelince… Aracın uzunluğu 6; genişliği 5,2 ve yüksekliği 3,8 metre. Araçta 13 metreküplük bir yaşam alanı bulunuyor. 2 kişilik kapasiteye sahip araç, acil durumlarda dört kişilik kapasiteyle de kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir