Toyota’nın Portekiz’deki Zorlu Sınavı

Dünya Ralli Şampiyonası’nın zorlu Portekiz ayağı büyük bir heyecana sahne oldu. Spor severlerin nefeslerini tutarak izlediği yarışmada, Toyota Gazoo Racing motorsporları takımının genç pilotu Esapekka Lappi ilerleme kaydetti ve son etabı 5. sırada tamamlamayı başardı.

Toyota, sonuçtan memnun. Lappi’nin ralli boyunca takım arkadaşı Jari-Matti Latvala ile başarılı bir performans ortaya koyduğunu vurgulayan Toyota yetkilileri, böylece üç etap kazanan yarışmacıların toplamda Toyota’nın ralliden altı etap zaferiyle ayrılmasını sağladını kaydettiler.

Portekiz rallisinin son gününde Fafe bölgesinde beş kısa etap gerçekleştirildi. Lappi, bu etaplarda iyi bir performans sergileyerek dördüncü sırada yer aldı. Ancak 18 Mayıs’ın gece etabındaki bir ihlal Lappi’ye 10 saniye cezası getirdi. Bu ceza genç pilotun beşinci sıraya gerilemesine neden oldu.

Toyota araçları, 19 Mayıs’ta orta bölümdeki etapta ilk iki sırayı elde ederken, Latvala ilk ve Lappi ikinci sırayı almayı başardı. Latvala şanssız bir yarış geçirdiği cuma günü, süspansiyonuna hasar verdikten sonra durmak zorunda kalmıştı. Yarışa bir gün sonra dönüş yapabilen Latvala, son 2 günde Yaris WRC ile ortaya koyduğu olağanüstü performansla göz doldurdu.

Takımı adına ilk galibiyete Arjantin’de imza atan Ott Tanak ise, 17 Mayıs’taki gece etabını kazanarak 18 Mayıs’a lider olarak başladı ama sabahki ilk etapta viraja girerken kayalara çarptı ve radyatörü ile motoru hasar gördü. Başarılı pilot bu kaza sonrasında bir daha ralliye dönemedi.

Takım patronu Tommi Makinen ralliyi değerlendirdiği konuşmasında, “Portekiz Rallisi’nde finişe ulaşmak olumlu bir nokta.” dedi. Cuma günü yaşadıklarının bir hayal kırıklığı olduğunu hatırlatan Makinen, ardından Jari-Matti’nin geri döndüğünü görmekten ve iki günü sorunsuz atlatmaktan dolayı morallerinin düzelmeye başladığını ifade etti.

“Esapekka podyum için iyi bir mücadele verdi.” diyen Makinen, genç pilotun zirveyi zorlamasının harika olduğunu da sözlerine ekledi. Makinen, “Sonuç olarak Güç Etabı’ndan beş puan elde etmeyi başardık ve çabalarımızın karşılığını aldık.” dedi. Takımın patronu, Portekiz Rallisi’nden bazı dersler çıkardıklarını ve gelecek sefer daha güçlü olacaklarını da söyledi.

Portekiz ayağını geride bırakan Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı, Avrupa’nın güneyinde koşulacak. İtalya Sardunya Rallisi, 7-10 Haziran’da gerçekleşecek. Bu ralli hızlı ve dar etaplarıyla dikkat çekiyor. Bölgenin yüksek sıcaklık değerleri de pilotları ve takımları en çok zorlayan etkenlerin başında sayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir