Toyota’nın Satışlarının Neredeyse Yarısı Hibrit Oldu

Toyota’nın Avrupa pazarındaki otomobil satışları 2017 yılının ilk yarısında 527 bin araç seviyesine ulaştı. Bu satış rakamlarındaki yüzde 40’lık dilimini ise Toyota’nın hibrit modelleri oluşturuyor. 

Toyota Avrupa pazarındaki otomobil satışlarında 2017 yılının ilk yarısı baz alındığında büyük bir başarıya ulaştığı söylenebilir. Nitekim hem rakamsal bazda 527 bin araç satışı oldukça iyi bir rakam iken hem de bu satışların yüzde 40’ını hibrit modellerinin oluşturması marka için artı bir başarı olduğunu söyleyebiliriz.

2007’den Bu Yana En İyi Satış Rakamlarına Ulaştı

Toyota’dan yapılan açıklamaya göre Avrupa otomotiv pazarında marka, yeni yılın ilk yarısı baz alındığında 2007 yılından beri en iyi satış performansını yakaladı. Toyota bu pazarda yüzde 11’lik bir artış kaydetti. Yılın ilk yarısında satış rakamı 527 bine ulaşan markanın geçtiğimiz yılın aynı döneme kıyasla yüzde 0.3 artış ile pazarda 4.9’luk bir paya sahip olduğu açıklandı.

Hibrit Modellerde Yüzde 44’lük Artış Yaşandı

Toyota’nın söz konusu dönemde Avrupa pazarındaki satışlarının 208 bin 300’ünü hibrit modeller oluşturdu. Geçtiğimiz yıla kıyasla hibrit otomobil satışlarında tam yüzde 44’lük bir artış yaşandı Bu oran ise Toyota’nın Avrupa pazarındaki satışlarının yüzde 40’nın hibrit modeller olduğunu ortaya koyuyor.

C-HR Modelinin Katkısı Büyük

Üretimi Türkiye’de yapılan Toyota C-HR modeli, Toyota’nın hibrit satışlarına Türkiye’deki gibi Avrupa’da da büyük katkı sağladı. Toyota’nın bu modelinin satışlarının yüzde 80’ini hibrit versiyonları oluşturuyor.

Toyota Hibrit Modelleri
Toyota Hibrit Modelleri

Hibrit Satışları Türkiye’de de Artış Sağlıyor

Türkiye’de yeni yılın ilk yarısında geçtiğimiz yıla göre 1.380 hibrit model satış ile yüzde 330 büyüme yakalandı. Bu da Türkiye’de de hibrit model satışlarının Avrupa pazarına paralel olarak yükseldiğini gösteriyor.

Dünya genelinde ise yılın ilk yarısında 629 bin 965’lik bir hibrit model satışı gerçekleşti. Bu rakam Dünya genelinde tüm markalar baz alındığında hibrit satışlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artış yaşandığını gösteriyor. Bu rakam ile birlikte Toyota’nın ilk seri üretim hibrit modeli olma özelliğini taşıyan Prius’ın yollara çıkmasının ardından genel toplamda 573 bin 387 hibrit otomobil satışı gerçekleşti. Marka bazında ise Toyota Avrupa pazarında 2000 yılından beri 1 milyon 554 bin 183 adet hibrit araç satışı yapma başarısını gösterdi.

Avrupa Pazarında Son 10 Yılın En İyi Dönemi

Ekonomik krizin başladığı 2007 yılından beri Avrupa Birliği’ne üye ülkeler baz alındığında 2017 yılının ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla tüm marka ve modeller bazında yüzde 4.7’lik bir artış yaşandı. Bu oran da son 10 yıldaki en iyi pazar performansı olarak öne çıkıyor.

İtalya En Çok Büyüyen Pazar Oldu

Yeni yılın ilk yarısında Avrupa Birliği ülkelerinde toplamda 8 milyon adet otomobil satışı oldu. Bu satış rakamında en çok paya sahip olan Avrupa Birliği ülkesi ise yüzde 8.9’luk bir payla İtalya oldu. Böylelikle İtalya Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok büyüme başarısı gösteren ülke olarak öne çıktı.

İtalya’yı yüzde 7.1 pay ile İspanya takip etti. Üçüncü sırayı 3.1’lik oran ile Almanya alırken, bu ülkeyi yüzde 3’lük dilimle Fransa takip etti. Yakın zamanda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere otomobil pazarında ise yüzde 1.3’lük bir düşüş yaşandı.

HİBRİT MODELLER VE HİBRİT OTOMOBİL PİYASASI İLE İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir