Türk Otomotiv Sektöründe Rekora Gidiliyor

Türk Otomotiv Sektörü her geçen gün daha da büyüyor. Yeni yıla ihracatta rekorlar kırarak giren Türk otomotiv sektörü bu yükselişini sürdürüyor.

İhracatta Türk ekonomisinin yıllardır lokomotifi olan otomotiv sektörü, yeni yılda da ihracatta yükselişini devam ettiriyor. Türk otomotiv sektörü 2017 yılının ilk 6 ayında yaptığı tam 14.3 milyar dolarlık ihracat ile rekor kırdı. Nitekim yıl bazında otomotiv sektöründe rekorun kırıldığı 2008 yılının ilk 6 ayında bile ihracat rakamı 13.6 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Geçen Yıla Göre Büyük Artış

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen bilgilere göre, otomotiv sektörü, geçtiğimiz yılın (2016) ocak-haziran döneminde 11 milyar 734 milyon 74 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. Yine verilere göre yeni yılın aynı döneminde ise ihracattaki bu rakam yüzde 22.4 arttırıldığı ve 14 milyar 359 milyon 485 bin dolar seviyesine çıkarıldı. Ve dolayısıyla otomotiv sektöründeki bu büyük artış ile rekor kırılmış olundu.

Türkiye’nin İhracatta Lider Sektörü

Türkiye’nin toplam ihracatı içinde en büyük paya sahip sektörü olan otomotiv sektörü, bu yıl da uzun yıllardır elinde tuttuğu ünvanını devam ettirdi. Toplam ihracatta yüzde 18.8’lik bir pay elde eden otomotiv bu yılın ilk yarısını da açık ara farkla birinci tamamlamayı başardı.

Haziran bazında değerlendirildiğinde ise 2016 Haziran tarihinde 2 milyar 147 milyon 765 bin dolar olan ihracat rakamı bu yılın aynı döneminde ise yüzde 16.4’lük bir artış yaşayarak 2 milyar 500 milyon 46 bin dolar seviyesine yükseldi.

En Çok AB’ye İhracat Yapılıyor

Türk otomotiv sektörünün en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke arasında 9 ülke ile Avrupa Birliği üyesi ülkeler başı çekiyor.

AB EN FAZLA OTOMOBİLİ TÜRKİYE’DEN İTHAL ETTİ

Aşağıdaki tabloda Türk otomotiv sektörünün 2016 ve 2017 Ocak-Haziran dönemlerindeki ihracat verilerini inceleyebilirsiniz.

Turk-Otomotiv-Sektoru-Rekora-Kosuyor
Türk Otomotiv Sektörü Rekora Koşuyor – 2016 ve 2017 Otomotiv İhracat Verileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir