Uğur Sakarya: Otomobil Satışları Mart’ta Yükselme Devam Edecek, Düşüş Nisan’da Görülecek

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle otomotiv pazarının durağan bir ikinci çeyrek geçireceğini belirten Autofocus Otomotiv Yönetim Danışmanlığı kurucusu Uğur Sakarya, buna rağmen 700 bin adetlik toplam pazar öngörüsünde bir düşüş yaşanmayacağını ve biriken talebin yılın ikinci yarısında pazarı hareketlendireceğini vurguladı.

Koronavirüs sebebiyle sektörde yaşanacak daralmanın Nisan ayında etkisini artıracağına dikkatleri çeken Uğur Sakarya; “Mart ayında markalar, Ocak ve Şubat aylarında sipariş aldıkları araçları fatura ediyorlar. Görüştüğümüz tüm markaların Mart ayında Şubat satışlarının yüzde 20 ila yüzde 70 üzerinde satış yapacaklarını biliyoruz. Bu kapsamda, Mart ayının 65 bin adetler seviyesinde tamamlanacağını öngörüyorum. Bu da geçen ayın yüzde 38, geçen sene Mart ayının ise yüzde 32 üzerinde kapanacağı anlamına geliyor. Ancak, Nisan ayında bu adedin bir hayli altında satış gerçekleşecektir.” dedi.

İki yıllık daralmanın ardından Ocak ve Şubat aylarında olumlu sinyaller gösteren otomotiv sektörü, şimdi de dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’deki otomotiv fabrikalarının bir bölümü üretime kısa süreliğine ara verdi. İhracat pazarları ve iç pazardaki talep de günden güne azalıyor.

Autofocus Otomotiv Yönetim Danışmanlığı kurucusu Uğur Sakarya ertelenen talebin yıl sonu hedeflerini etkilemeyeceğinin altını çizerek yaptığı açıklamada, “Şubat ayı sonunda otomotiv pazarının 700 bin adetleri geçebileceği öngörüsünde bulunmuştuk. Fakat, hiç hesapta olmayan Koronavirüs salgını nedeniyle, neredeyse tüm piyasalarda radikal düşüşler ve üretim kısıtları başladı. Bu da yılın ikinci çeyreğinin otomotiv satışları açısından sıkıntılı geçeceğini gösteriyor. Ancak, ben biriken talebin yılın ikinci yarısında pazarı hareketlendireceğini ve yıl toplamında 700 bin adede ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Mart ayının ilk haftalarından itibaren talebin sert bir şekilde düşmeye başladığını bildiren Autofocus Otomotiv Yönetim Danışmanlığı kurucusu Uğur Sakarya şunları ekledi: “Buna rağmen Mart ayında markalar, Ocak ve Şubat aylarında sipariş aldıkları araçları fatura ediyorlar. Görüştüğümüz tüm markaların Mart ayında Şubat satışlarının yüzde 20 ila yüzde 70 üzerinde satış yapacaklarını biliyoruz. Bu kapsamda, Mart ayının 65 bin adetler seviyesinde tamamlanacağını öngörüyorum. Bu da geçen ayın yüzde 38, geçen sene Mart ayının ise yüzde 32 üzerinde kapanacağı anlamına geliyor. Ancak, Nisan ayında bu adedin bir hayli altında satış gerçekleşecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir