Ve Yeni Seat İbiza Tanıtıldı…İşte Detaylar…

SEAT’ın günümüze kadar üretilen en iyi Ibiza olarak lanse ettiği modelinin beşinci nesli tanıtıldı.

Makyajlanan haliyle daha kompakt hale gelip, dış görünümüyle daha sportif bir görünüme kavuşan Yeni Ibiza, iç tasarımının getirdiği rahatlık ve ferahlıkla da rahat bir sürüş sunuyor. En son teknolojiyle tasarlanan Yeni SEAT Ibiza, ilk defa Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak. İlk kez 1984 yılında üretilen Ibiza modeli, günümüze kadar birçok kez yenilenmiş ve 5.4 milyonluk bir satış rakamına erişmeyi başararak markanın en önemli simge modellerinden bir tanesi haline gelmiştir. Leon ve Ateca ile birlikte SEAT markasının en önemli modellerinden bir tanesi olan İbiza son teknoloji sürüş ve eğlence sistemleri, dinamizmi ve konforlu geniş iç mekanıyla ön plana çıkmaktadır. Beşinci nesil Ibiza, tanıtımı ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak olması ile birlikte satışa yılın ikinci yarısında sunulmaya başlanacak.

Baştan aşağı yenilenen bu model güvenlik, tasarım, performans ve konfor konularında SEAT markasını daha da ileri taşımak amacıyla üretildi. Ibiza’nın bu misyonunun arkasında ise yeni MQB A0 modüler platformu var. Volkswagen Grup’un bu platformu kullanan ilk modeli olan İbiza, SEAT’ın grup içerisindeki önemini ön plana çıkarıyor.

İç Tasarım ve Aracın Ölçüleri

İç mekan genişliğini oldukça arttıran Yeni Ibiza yeni haliyle hem daha sağlam hem de daha güvenli. Önceki modele kıyasla 87 mm daha geniş, 2 mm daha kısa olan İbiza, boyutlarındaki değişime rağmen yüksek bir yol tutuşu sunuyor. Bunun temeliyse yine MQB A0 platformuna dayanmaktadır. İz genişliği, ön aksta 60 mm ve arka aksta 48 mm daha geniş olan otomobilde, akslar arasındaki mesafe ise 95 mm artırılarak 2.564 mm’ye yükseltildi. Bunun neticesinde içte daha ferah ve dıştan daha geniş olan Yeni SEAT Ibiza’yla ortaya çok daha konforlu bir otomobil çıktı. Örneğin, arka koltuklardaki diz mesafesi 35 mm artırılırken, öndeki baş yüksekliği 24 mm yükseltildi. Etkileyici biçimde 42 mm daha geniş olan koltuklar Yeni SEAT Ibiza’yı, bu konuda sınıfının en iyil modellerinden biri haline getiriyor. Bagaj da 63 litre genişletilerek toplam kapasitesi 355 litreye yükseltilen bu otomobil, sınıfının en iyilerinden bir tanesi oldu.

Teknik ve Donanımsal Özellikler

Yenilenen benzinli motorlardan 1.0 litrelik 3 silindirli turbo motor 95 hp veya 115 hp güce sahip versiyonlarla sunuluyor. 150 hp güce sahip yeni dört silindirli 1.5 TSI motor ise 2017’nin sonlarında satışa çıkacak. Verimli 1.6 TDI dizel motor 95 HP güç çıkışı ile sunulacak. 95 hp ve daha düşük motorlarda 5 ileri manuel şanzımanla sunulacak olan Yeni Ibiza, daha güçlü motorlarda 6 vitesli şanzımana sahip. DSG versiyonları ise 7 ileri şanzımanla sunulacak. Dört donanım paketi ve en ileri teknoloji Yeni SEAT Ibiza’nın dört donanım paketi, Reference paketiyle başlıyor ve onu Style takip ediyor. En üstte ise FR ve XCellence paketleri yer alıyor. FR ve XCellence paketlerindeki LED iç ortam aydınlatması, kırmızı ve beyaz olmak üzere iki renk opsiyonu sunuyor. LED teknolojisi, daha yüksek kalitede bir aydınlatma sunmasının yanında enerji tasarrufu yani daha iyi bir yakıt ekonomisi sağlıyor. Ayrıca Ibiza’daki tamamen LED olan aydınlatma sitemi (farlar, gösterge paneli, sinyaller ve arka sis lambaları) Ibiza’nın yer aldığı sınıf için yeni bir özellik olarak öne çıkıyor. Yeni SEAT Ibiza’daki sürücü destek sistemleri ise Leon ve Ateca’da hali hazırda bulunan ama bu sınıf için oldukça sıra dışı donanımlar. Yeni SEAT Ibiza’da yer alan özellikler arasında, Ön Bölge Asistanı, Trafik Sürüş Asistanı, Adaptif Hız Sabitleyici, kalp atışı fonksiyonlu motor çalıştırma düğmesine sahip KESSY Anahtarsız Çalıştırma Sistemi, yeni nesil ön ve arka park sensörleri ve 8” renkli dokunmatik ekran ve geri görüş kamerası olarak söylenebilir. Kablosuz telefon şarjı özelliği Yeni SEAT Ibiza’da ilk defa, iç mekan uyumunu bozmadan en iyi teknolojiyi sunan, büyük ve işlevsel entegre 8” renkli dokunmatik ekran yer alıyor. Yeni modelde, iç mekandaki sunulan en büyük bir tanesi de kablosuz şarj ünitesi olduğu söylenebilir Enerji ve heyecanı birleştirerek insanların müzik dinleme alışkanlıklarını etkileyen Beats ile SEAT’ın ortaklığı, Yeni Ibiza’da yer alıyor. Beatsaudio ses sistemi, bir sayısal işaret işleyici (DSP), 7 adet yüksek kaliteli hoparlör ve 8 kanallı bir 300W amplifikatör kullanıyor. SEAT DNA’sında yeni adım SEAT’ın tasarım DNA’sı yeni Ibiza’da bir üst seviyeye çıkarıldı. Bu da kendini otomobilin mükemmel oranları, güçlü karakteri ve çevik görüntüsünde gösteriyor. Otomobilin ön tarafındaki üçgen Full LED farlar Yeni SEAT Ibiza’ya karakteristik bir görünüm kazandırarak aracın ilk bakışta tanınmasını sağlıyor. Daha uzun olan aks mesafesi ve pencere tasarımları, yeni Ibiza’nın boyutunu öne çıkarıyor. Bagajın güçlü çizgileri ve tamponlar, otomobilin geniş görünmesini sağlayıp ona neredeyse yekpare bir görüntü verirken arkadaki reflektör otomobilin yere daha da yakın görünmesine sebep oluyor. Sürücünün gözlerini yoldan ayırmak zorunda kalmaması için kumandalar ve göstergeler, sürücünün çevresinde ve olabildiğince yüksek konumda konumlandırıldı. Yeni Leon ve Ateca’da olduğu gibi, çalıştırma düğmesi vitesin sol tarafında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir