Volkswagen 2050 Yılına Kadar Karbon Nötr Üretime Geçecek

Volkswagen tesislerinde yenilenebilir kaynaklardan elde ettiği ve dışarıdan tedarik ettiği elektrik enerjisi oranını arttırmak amacıyla yeni çalışmalar yapıyor. 2050 yılına kadar karbon nötr üretime geçmeyi planlıyor.

Volkswagen, dünya genelindeki toplam 16 üretim tesisinde kullandığı ve dışarıdan temin ettiği elektrik enerjisindeki yenilenebilirlik oranını yüzde 70’den yüzde 90’a çıkarıyor. Bu yenilenebilir plandan sadece Çin muaf olacak.

Bu artışı 2020 yılı içinde gerçekleştirmeyi planlayan Volkswagen, ayrıca, kendi bünyesinde elektrik üreten tesislerini de sistematik olarak gazlı kullanıma çeviriyor.

Wolfsburg’daki üretim operasyonu için elektrik tedariğinin yüksek verimli gaz kombinli çevrim santrallerine geçirilmesi yönünde çalışmalar yürüten şirket, kojenerasyon modunda çalıştırılan bu santraller sayesinde elektrik ve ısı üretimi kaynaklı CO2 emisyonu oranını da bir yılda yüzde 60 veya yaklaşık 1,5 milyon ton azaltmayı hedefliyor. Söz konusu hedef rakam 870 bin aracın ürettiği emisyona eşdeğer.

Volkswagen bu elektrik santralleri ile Almanya’daki ulusal dağıtım şebekesi ve elektrik enerjisi sisteminin istikrarına katkı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir