Volkswagen Fabrikası İzmir’de Kurulacak

Volkswagen İzmir’de üretim yapmaya karar verdi. Lojistik açıdan avantajlı olan İzmir’i doğru tercih gören Volkswagen’in Türkiye’yi seçmesinin bir nedeninin de yüzde 17 hissesini elinde bulunduran Katar’ın zorlamasıyla olduğu dedikodusu yapılıyor.

Tesisin 2022/2023 yıllarında açılması planlanıyor. İlk etapta Skoda Karoq ve Seat Ateca üretimi yapılacak fakat bununla kalmayarak üretilen modeller çeşitlenecek.

Türkiye’de ilk etapta Skoda Karoq modeli üretime geçecek. Skoda ve Seat araçları ülkemizde üretilecek. İzmir fabrikası, Skoda’nın Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikasının yükünü hafifletmiş olacak. Tesisin yıllık 350 bin adetlik üretim yapması düşünülüyor.

Kanca’da daha önce şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye’de rakip ülkelerle kıyaslandığında son derece iş ve üretim dostu bir ortama sahibiz. Türkiye, kalifiye ve motive iş yönetim gücü, uygun enerji fiyatları, piyasa ve hammadde pazarına kolay ulaşım sağlayan olağanüstü bir coğrafik konumda bulunuyor. Bununla birlikte, sunulan devlet destekleri ile inovasyona dönük Ar-Ge faaliyetleri de teşvik ediliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir