”Volkswagen Tesla’yı Örnek Alıyor”

Alman otomotiv devi Volkswagen markasının genel müdürü Herbert Diess tarafından çarpıcı açıklamalar geldi. Diess, Volkswagen’ın Tesla’yı örnek aldığını dile getirdi. İşte detaylar…

Volkswagen’ın genel müdürlük görevini yürüten Herbert Diess, Volkswagen’ın resmi web sitesine verdiği röportajda satış bazında dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak bilinen Volkswagen2ın, işlerini geliştirmek adına şu anda zararda olan genç otomobil firması Tesla’yı örnek aldığını dile getirdi.

Diess’e Göre Volkswagen’ın En Büyük Rakipleri

Diess, Volkswagen’ın en güçlü rakiplerinin kimler olduğu sorusuna ise ”Asya ve Avrupa’da Toyota, Hyundai ve Fransız otomobil üreticileri, Amerika pazarında ise Tesla” yanıtını verdi.

Diess’in Amerikan pazarında Volkswagen’ın en büyük rakibi olarak gördüğü Tesla, elektrikli otomobillerin üretimi için kitlesel bir piyasa meydana getirmek amacı ile otomobil sektörüne giren ve bu sektörü sarsan genç bir firma olarak biliniyor. Tesla böylelikle hala yanmalı motorlara bağımlı olan otomobil üreticilerine karşı büyük bir rekabetçi tehdit oluşturmayı başardı.

Diess, geçtiğimiz yıl 5.98.800 adet araç satan Volkswagen markasının, geçtiğimiz yıl 83.922 araç satmayı başaran Kaliforniya merkezli Tesla’yı yakalamayı ve geçmeyi hedeflediklerini berlirtti. Diess, Volkswagen markasının çalışanları için yayınlanan ”Inside” ile gerçekleştirdiği röportajda ”Tesla, şu anda sahip olmadığımız yeteneklere sahip rakipler arasında bulunmaktadır” şeklinde konuştu. Diess, Tesla mühendislerinin yarısını yazılım uzmanlarının oluşturduğunu ve Volkswagen çatısı altında yazılım uzman sayısının oldukça düşük seviyelerde olduğunu da dile getirdi.

Diess’e göre Tesla, iyi elektrik motorları, hızlı bir şarj ağı, otonom sürüş teknolojisi, internet bağlantısı ve araç dağıtımına yönelik bir strateji izliyor.

Elektrikli bir Volkswagen Golf sahibi olan Diess, ”Bu durum büyük yol kat etmemiz gerektiğine işaret ediyor. Her ne kadar yapmamız gerekenler fazla da olsa Volkswagen Grubu bunu yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendimizi Tesla’ya karşı hazırlıyoruz. Amacımız bahsettiğim bu kapasiteyi ve yeteneklerimizi kullanarak Tesla’yı yakalamak ve hatta geçmek” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

DİĞER VOLKSWAGEN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir