Yeni Mercedes-Benz CLA Tanıtıldı

Yakın zamanda birçok tanıtım ve ön gösterim videosunu gördüğümüz Mercedes’in yeni bebeği CLA Las Vegas tüketici elektroniği fuarında resmen tanıtıldı.

Türkiye’de de merakla beklenen ve ciddi bir kitlesi olan A-Serisi Sedan yani CLA yeni tasarım diliyle şekillenen model, coupe sedan formunun en küçük versiyonu olarak öne çıkıyor.

Yeni CLA, boyut anlamında selefinin önünde. İlk jenerasyon gibi coupe-sedan formülünü sürdüren Mercedes yeni CLA’da uzunluğu (4688 mm) 48 mm, genişliği (1830 mm) 53 mm, aks mesafesini (2729 mm) 30 mm arttırırken yüksekliği (1439 mm) 2 mm kadar azaltmış. Bagaj hacmi ise sadece 10 litre iyileştirilerek 460 litreye çıkarılmış.

Mercedes

Mercedes

Mercedes

Mercedes

Fuarda tanıtılan yeni CLA250 2.0 litrelik 225hp/350nm tork güç üreten benzinli bir üniteye sahip ve 7 ileri DCT şanzıman eşlik etmekte. Hemen kulak çınlatmayın çünkü ilk 2012’de aynı benzer bir durum olmuştu ve Avrupa pazarına araç farklı ünite ve şanzıman kombinasyonları ile giriş yapmıştı. O nedenle ben yeni CLA’da da C serisinin dizel ve benzinli ünitelerine ülkemiz pazarında yer verileceğine kesin gözüyle bakanlardanım.

Yeni CLA sürüş asistan sistemlerini S-Serisi’nden alıyor, yarı otonom sürüş asistanı mevcut. 225 bg gücünde, dört silindirli bir motor kullanılmış. İleri aşamada yeni dizel ve benzinli üniteler, otomatik ve manuel şanzımanlar da sunulacak.

Yekpare bir kullanıcı arayüz ekranına sahip olan yeni CLA’da elbette MBUX sistemi de yer almakta. Ancak Yeni CLA ile birlikte ENERGIZING paketi dahil edildiği takdirde ENERGIZING COACH özelliğini kullanarak aracın iç ambiyansı 6 kategoride değiştirme olanağına sahip olabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir