Yeni NISSAN LEAF, Kıtalar Arası Yolculuğunu Tamamladı

Polonya ile Japonya Arasında 16.000 km Yol Kat Etti

NISSAN LEAF, çevre dostu seyahatin mümkün olduğunu kanıtladı; #NoTraceExpedition projesi kapsamında Polonya’dan Japonya’ya tam 16.000 kilometre yol kat etti. Bu macera dolu yolculukta, yüzde 100 elektrikli NISSAN LEAF’ın direksiyonunda Polonyalı kutup kaşifi ve maceraperest Marek Kaminski vardı. Kaminski, Polonya Japonya arasındaki yolculuğunda sekiz ülkeyi geçti.

Polonyalı kutup kaşifi Kaminski, kendisi gibi macera sever NISSAN LEAF ile yolculuğa çıktı. Kaminski, Avrupa’nın en çok satan elektrikli aracı yeni NISSAN LEAF ile 16 bin kilometre yol kat etti ve #NoTraceExpedition (#SıfırSeyahatİzi) projesiyle 60 gün sonunda Japonya’ya ulaştı. Çevre dostu gezi; Zakopane, Polonya’da başladı. Zorlu yolculukta farklı sürüş koşullarında yol alan Kaminski, iki kıta boyunca sırasıyla Litvanya, Beyaz Rusya, Rusya, Moğolistan, Çin, Güney Kore’yi aşarak Japonya’ya vardı.

#NoTraceExpedition yolculuğu, elektrikli otomobille sıfır emisyonlu seyahatin mümkün olduğunu gözler önüne sermiş oldu. Böylece dünyanın bir ucundan diğer ucuna seyahat etmek isteyenler için de gezilerini çevreye zarar vermeden yapabilecekleri konusunda güzel bir örnek teşkil etti.

Marek Kaminski, aynı yıl içinde Kuzey ve Güney Kutuplarına yürümesiyle bilinen bir maceracı. Kaminski, yüzde 100 elektrikli otomobille yaptığı bu keşifle de bir ilke imza atmış oldu. Ünlü kaşif bu yolculukta birçok macera yaşadı ama hiç kuşkusuz Moğolistan’daki toprak yollar ile Rusya’daki yaratıcı şarj çözümleri Kaminski için en akılda kalıcı noktalar arasında yer aldı.

Marek Kaminski, sürdürülebilir seyahat konusuna kendini adamış bir isim. Bu yolculuğun yalnızca hedefine ulaşmakla ilgili olmadığını söyleyen Kaminski, aynı zamanda sürdürülebilir olmak için basit ve parlak bir değişime işaret etmesi açısından da yolculuğu önemli bulduğunu kaydetti. Kaminski NISSAN LEAF’in zorlu ve farklı koşullarında ortaya koyduğu performansla rüştünü ispatladığını da söyledi. “LEAF çevreye zarar vermeden seyahat etme imkanı verdi.” diyen Polonyalı kaşif, “Bunun sürdürülebilir mobilite için doğru bir adım olduğunu düşünüyorum” diye de ekledi.

Nissan Europe Elektrikli Araç Direktörü Gareth Dunsmore, söz konusu yolculukla insanlara, elektrikli araç kullanarak, çevreyi kirletmeden uzun mesafeler kat edebileceğini göstermek istediklerini söyledi. “Marek Kaminski ve LEAF bunun mümkün olduğunu gösterdi.” diyen Dunsmore, LEAF’in 16 bin km’lik zorlu ve uzun soluklu yolculuklarda bile çevreci olunabileceğini kanıtladığını kaydetti. Direktör, elektrikli araçların uzun yolculuklarda güvenilir olduğunu da sözlerine ekledi.

Nissan Leaf 16 Bin Km Yolculuk

16 bin kilometrelik yolculuğun yıldıramadığı Marek Kaminski, bir kez daha NISSAN LEAF’ın direksiyonuna geçecek ve Tokyo’dan Polonya’ya dönüş yolculuğunu da tamamlayacak.

Yeni LEAF, yüzde yüz elektrikli. Sıfır egzoz emisyonu üretiyor. NISSAN Intelligent Mobility vizyonunun öncü modeli olarak öne çıkan model, tamamen elektrikli güç ve aktarma organının heyecan uyandıran ivmelenme ve çevresel performans, dinamik bir dış tasarım ve gelişmiş sürüş destek teknolojilerini kullanıma sunuyor. Ayrıca bataryaların kapasitesi arttırıldı, 40 kilowatt saatte ulaştırıldı. Bu bataryalar, Avrupa’nın yeni WLTP emisyon standardına uygun olarak yapılan ölçümlerde karma sürüş döngüsünde 270 kilometre menzil sunuyor. Sürüşü daha keyifli hale getirmek üzere Yeni NISSAN LEAF’te NISSAN e-Pedal ve yarı otonom sürüş sistemi ProPILOT da dahil bir dizi özellik bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir