Yeni SEAT Tarraco : SEAT SUV Ailesi’nin Yeni Üyesi

SEAT SUV Ailesi, Tarraco ile genişledi. Markanın Ateca ve Arona modellerinin ardından üçüncü SUV’u Tarraco da otomobil severlerin karşısına çıktı. Pratikliği ve teknolojisiyle göz dolduran Tarraco, 5 ve 7 koltuk seçeneğiyle geldi. Bu sayede kullanıcılarına daha fazla esneklik sunan model, markanın gelecek yıllarda izleyeceği tasarım ruhunu yansıtan ilk model olma özelliği de taşıyor. SEAT Tarraco 2019’da yollarla buluşacak.

Adını, Akdeniz’in tarihi ve kültürel şehri Tarragona’dan alan SEAT’ın yeni SUV’u Tarraco’ya bu ismi, sosyal medya kullanıcısı otomobil severler verdi. #SEATseekingName yarışmasının final aşamasına katılan 140 binden fazla kişi, SEAT’ın yeni SUV’unun adının Tarraco olması için oy kullandı.

Seat Terraco

Tarraco, SEAT’ın Martorell tesislerinde tasarlandı ve geliştirildi. Wolfsburg’da üretildi. SEAT’ın SUV ürün atağının önemli bir basamağı olan Tarraco, markanın gelecek tasarım dili hakkında da bir ipuçları verdi.

SEAT’ın Tarraco ile imajını güçlendirmesi bekleniyor. Model aynı zamanda SEAT’ı yeni bir müşteri segmentine de dahil edecek. Markanın daha önce piyasaya sürdüğü Ateca ve Arona’nın en büyük kardeşi olarak ailedeki yerini alan Tarraco, teknolojisi, dinamizmi, işlevselliği ve şıklığı ile de göz dolduruyor. Yeni SUV, büyük boyutlarının avantajlarını, modern yaşamın her yönüne hitap eden bir araç oluşturmak için kullanıyor.

 

Yeni SEAT Tarraco, aynı zamanda markanın tüm ürünlerinin kilit özelliklerini tek potada harmanlıyor. Sportiflik ile konfor, fonksiyonellik ile tasarım, kalite ile teknoloji Tarraco’da kendini gösteriyor. 5 ya da 7 koltuklu olarak tercih edilebilen SUV, kullanıcısına yüksek sürüş pozisyonu ve gelişmiş bir sürüş konforu sunuyor. SEAT, yeni SUV’u Tarraco’yu Style ve Xcellence olmak üzere iki donanım seçeneğiyle satışa sunmaya hazırlanıyor.

2019’un başında piyasaya çıkması hedeflenen model, SEAT için kilit bir rol üstlenecek. SEAT, Ocak ve Ağustos ayları arasında tüm dünyada 383.900 aracın teslimatını gerçekleştirerek geçen yılın aynı dönemine göre % 21.9 artış kaydetti. Tarraco’nun SEAT’ın yükselen satışlarını daha arttırması bekleniyor.

SEAT başkanı Luca de Meo, markalarının son zamanların en büyük ürün atağında olduğunu kaydetti ve ilk büyük SUV modelleri Tarraco’nun, SEAT’ın geleceğinin bir parçasını oluşturduğunu söyledi.

Kusursuz mühendislik

Yeni SEAT Tarraco, dinamizm ile fonksiyonelliği birleştiren tasarımıyla sürücülerin tüm beklentilerini karşılıyor. Yedi koltuk seçeneği de sunan model, pratikliğin, konforun ve güçlü performansın göstergesi.

Seat Terraco

Dinamik Şasi Kontrolü (DCC), sürücü koltuğunda sportif bir his yaratıyor; uzun mesafeli ve farklı özellikteki yollarda daha konforlu sürüş sağlıyor. İstediği ayarı seçebilen sürücü, sistemin, aracı yol koşullarına ve sürüş tarzına otomatik olarak uyarlamasını da tercih edebiliyor. Ayrıca modelde MQB-A uzun aks mesafesi, Volkswagen Grubu’nun en yeni teknolojisi ve büyük SUV’un temelini oluşturan önemli bir yapı taşı olarak otomobil severlerin karşısına çıkıyor.

Tarraco, tüm motor seçeneklerinde turboşarj ve start-stop teknolojilerine sahip. Benzinli ve dizel olmak üzere 150 HP ile 190 HP güç üreten motor seçenekleriyle tercih edilebilen modelin benzinli motor seçeneklerinde 150 HP güç üreten altı vitesli manuel şanzımanlı 1.5 litrelik TSI motor ve 190 HP güç üreten yedi vitesli DSG otomatik şanzımanlı 2.0 litrelik TSI motor yer alıyor. Tarraco’yu dizel motorla tercih edecekler için de 2.0 litre hacme sahip 150 HP ve 190 HP seçenekleri bulunuyor. Tüm 2.0 litre motor seçeneklerinde 4Drive sistemi sunuluyor. SEAT Tarraco’nun Türkiye’de ilk etapta 1.5 litrelik TSI motor ve DSG otomatik şanzımanlı versiyonu ile satışa çıkması planlanıyor.

Yeni SEAT Tarraco, sahip olduğu sürüş destek sistemleri sayesinde, zorlu sürüş koşullarında dahi konforlu ve güvenli sürüş sağlıyor. Şerit Takip Asistanı ve bisiklet/yaya algılama özelliğini içeren Ön Bölge Asistanı gibi otomobil severlerin aşina olduğu sistemler Avrupa’da standart olarak sunuluyor. Opsiyonel donanımların başında ise Kör Nokta Tespit Sistemi, Trafik İşareti Algılama, Trafik Sürüş Asistanı, ACC (Adaptif Hız Sabitleme Sistemi), Far Asistanı ve Acil Durum Asistanı geliyor. Tarraco, ayrıca Acil Çağrı, Çarpışma Öncesi Asistan ve Devrilme Algılama özellikleriyle SEAT için güvenliği bir üst seviyeye çıkarıyor. Segmentte bir mihenk taşı halini alan Tarraco, her durumda en katı güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlandı.

Seat Terraco

Yaşam için tasarım

SEAT tasarımcıları için, Tarraco’nun büyük boyutları, bütünlük ve belli amaçlara sahip oranlar arasında daha iyi bir denge oluşturmada ilham kaynağı oldu. 4.735 mm uzunluğa ve 1.658 mm yüksekliğe sahip model, geniş iç mekanına ve heybetli bir dış görünüşüne rağmen genel tasarımında hafiflik ve sağlamlığı ön plana çıkarıyor.

Yeni SEAT Tarraco’nun belirgin ızgarası, modele karakter kazandırmakla birlikte markanın yeni tasarım dili konusunda da ipuçları veriyor. Gövdede daha girintili duran full LED farlar, markanın üçgen imzasını koruyarak daha odaklı bir görüntü oluşturuyor.

Seat Terraco

Yeni Taracco’da dikkat çeken noktalardan biri de aydınlatma teknolojisi. Xcellence ve Style versiyonlarda iç ve dış aydınlatma öğelerinde %100 LED teknolojisinden faydalanılıyor. Bu da mühendislerin yaratıcılıkta daha özgür olmasını, kullanıcıların da daha net ve daha keskin bir görüşe kavuşmasını sağlıyor.

Arka bölümde işlevsellik ön planda. Odak noktası ise SUV’un genişliğini ve pratikliğini vurgulayan aydınlatma konsepti ile bagaj kısmındaki yükleme alanının alçak konumlandırılması. LED aydınlatma sayesinde dinamik arka sinyal lambaları da mümkün hale geliyor.

SEAT’ın, yeni SUV’u Tarraco’yu Oryx Beyaz, Koyu Kamuflaj, Reflex Gümüş, Atlantic Mavi, Indium Gri, Derin Siyah, Titanium Bej ve Urano Gri olmak üzere sekiz renk seçeneğiyle sunması planlanıyor.

Seat Terraco

SEAT mühendisleri, iç mekanı tasarlarken yolcuları saran bir iç mekan oluşturma düşüncesiyle yola çıktı. Tarraco’nun genişliğini vurgulayan yatay çizgi, ön konsol boyunca uzanarak iç mekandaki ferahlık hissini de arttırıyor ve premium bir kalite hissi oluşturuyor.

Tarraco, 10.25” boyutundaki dijital gösterge paneliyle kullanıcısına önemli bilgileri pürüzsüz bir şekilde aktarmayı da başarıyor.

2019 yılında satışlarına başlanacak olan SEAT Tarraco’nun 2020 yılının ilk çeyreğinde Türkiye yollarıyla buluşması planlanıyor.

SEAT Tarraco lansman videosunu izlemek için tıklayın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir