Yeni Suzuki Jimny Sonbahar’da Türkiye’ye Geliyor

Suzuki’nin efsane SUV modeli Jimny, yeni nesliyle yüzünü gösterdi. Geçmiş modellere gönderme yapan maskülen tasarım detaylarıyla dikkat çeken Jimny, modern sürüş özelliklerinin yanı sıra yüksek işçilik ve malzeme kalitesi ile de iddiasını ortaya koyuyor. Yeni Suzuki Jimny ayrıca kendisinden çok daha pahalı ve büyük SUV’larda yer verilen sanal 4×4 sistemlerinin aksine, gerçek 4×4 özellikleriyle de iddasını kanıtlıyor.

1998 yılında yollara çıkan selefi 3. nesil Jimny’nin başarı dolu 20 yıllık mirasını geleceğe taşıyan 4. nesil Suzuki Jimny, sınıfında her konuda tek.

Türkiye, Yeni Suzuki Jimny ile yılın son çeyreğinde buluşacak. Yeni Jimny, 1.5 litrelik 100 HP gücündeki motoruyla satışa çıkacak. Yeni nesli ile kendi sınıfında ilk ve tek olma özelliğini koruyan Suzuki Jimny, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de haklı bir üne sahip.

Yeni Jimny, selefinde beğenilen tüm özellikleri koruyor. Benzersiz dört tekerlekten çekiş sistemini maskülen ve yalın tasarımıyla buluşturan ve fonksiyonel yapısıyla göz dolduran Suzuki Jimny, kompakt boyutlarıyla şehir içinde hayatı kolaylaştırıyor. Hem asfaltta hem de arazide tüm kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde tasarlanan model, maskülen ve modern tasarım özellikleriyle kendine özgü “yalınlık” felsefesini korumayı da sürdürüyor.

Jimny, yeni neslinde de sade bir güzellikle off-road işlevselliğini aynı potada eritmeye devam ediyor. Kübik tasarımı sayesinde sağlamlığını vurgulayan model, güçlü arazi yeteneklerini de ön plana çıkarıyor. Yeni modelde A sütunlarının daha dik konumladığı dikkatlerden kaçmıyor. Yatay konumlu motor kaputu, sürücünün görüş alanını ve yola hakimiyetini arttırıyor. Görüş alanın iyileştiren bir başka nokta, yan cam çizgileri. Bu detay iç mekana ferahlık da kazandırıyor. Karakteristik yuvarlak farlarla çevrelenen siyah ön ızgaraya, sportif görünümü destekleyen 15 inçlik koyu renkli alaşım jantlar eşlik ediyor. Tavanda, kapılar açıldığında içeri su akmasını önleyen kanallar bulunuyor. Jimny, olası ufak tefek darbelerden çamurluk ağızları ve yan gövdedeki plastik kaplamalarla korunuyor. Tampona entegre stop lambaları yalnızca tasarımı destekleyen bir detay değil, daha geniş bir bagaj açıklığı sağlayarak fonksiyonelliğe katkı sunuyor. Yeni Suzuki Jimny, geçmişten gelen karakteristik tasarım unsurlarını da bünyesinde barındırmayı sürdürüyor.

Jimny, arazide gizlenmeyi kolaylaştıran Orman Yeşili ve kötü hava şartlarında görünürlülüğü arttıran “Kinetik Sarı” seçeneklerinin de aralarında bulunduğu sekiz farklı gövde rengiyle satışa çıkacak.

Fonksiyonel iç mekan

Yeni Suzuki Jimny, dış tasarımında olduğu gibi içerde de yalın bir mimari ile kullanıcısının karşısına çıkıyor. İç tasarımda, gerekli olan özelliklere odaklanacak denli basit ama aynı zamanda işlevsel mimari, şık bir şekilde sunuluyor. Farklı kullanıcı tiplerinin beklentilerini karşılayacak dizayna sahip Jimny, yeni nesil otomobillerde görmeye alıştığımız farklı renklerdeki süslemeler yerine, sürücünün dikkatini dağıtmayıp yalnızca sürüşe odaklanmasını sağlayacak siyah renkli sade kokpit tasarımı ile geliyor.

2019 Suzuki Jimny

Yatay çizgilerle geniş bir görsel izlenim oluşturulurken; dikey çizgiler, gösterge paneli ile orta konsolda olduğu gibi, sınırları belirlemede yardımcı oluyor ve kullanım ergonomisine katkı sunuyor. Kokpitte, zorlu off-road koşullarında el yordamıyla ulaşılan; temizlemesi kolay ve çizilmeye karşı dayanıklı malzemeden üretilen, ele tam oturan kumanda elemanları, her bir detayın profesyonel kullanım ergonomisini dışa vurduğunu gözler önüne seriyor. Gömülmüş kare çerçeveli göstergeler güneş parlaması dahil her türlü sürüş koşulunda rahatlıkla okunabiliyor. Yolculukları keyfe dönüştüren dokunmatik ekranlı ses ve görüntü sistemi, Bluetooth uyumlu akıllı telefon desteğine de sahip.

Yeni Jimny’nin bagaj kapasitesi, yerini aldığı selefine göre 53 litre arttırılmış durumda. 377 litre kapasiteli bagaj; geniş bagaj ağzı, katlanan arka koltuklar ve hem bagajın yan duvarları hem de koltuk tasarımının optimizasyonu sayesinde geniş, düz ve son derece kullanışlı bir yükleme alanı sunuyor. Arka koltuk sırtlıkları ve bagajın yan duvarları, temizlenmesi kolay plastik ile kaplandı. Böylece kullanım fonksiyonelliği desteklendi.

En zorlu arazi koşullarına hazır olan yeni Suzuki Jimny, kompakt boyutunun getirisi olan hafif gövdesi ve 1,5 litrelik yüksek verimli motoruyla her koşulda etkileyici bir performans sergiliyor. Yeni Jimny’de, sürüş konforunu destekleyici özellikler arasında, yüksek rijitlik seviyesine sahip karoser ile yol titreşimlerini sürücüye iletmeyen, yenilikçi bağlantılarla donatılmış direksiyon sistemi de bulunuyor.

Suzuki, üstün arazi yetenekleriyle donattığı yeni Jimny’de, üç açılı helezon yaylı 3 kollu sabit aks, merdiven tipi şasi ve arazi takviyesine sahip yarı zamanlı dört tekerlekten çekiş sistemi gibi rakipsiz teknik mimari kullandı.

Suzuki tarafından geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemi ALLGRIP PRO da profesyonel kullanımları desteklemek üzere üstün arazi yetenekleriyle devreye giriyor. Merdiven şasi süspansiyon sistemi, özellikle off-road sürüşlerde daha güvenilir ve sağlam bir yapı sunuyor. X-bağlantıları ve iki adet ilave çapraz bağlantı torsiyon rijitliğini arttırıyor.

Yeni Suzuki Jimny’de 37 derecelik yaklaşma açısı, 28 derecelik rampa açısı ve 49 derecelik uzaklaşma açısı, dik tepeleri ve engelleri tamponlara ya da alt kısımlara zarar vermeden tırmanma olanağı sağlıyor. Rijit süspansiyon ve aks geometrisi ile engebeli arazide sürüş yetenekleri geliştiriliyor. Olası bir engel karşısında aks üzerindeki tekerleklerden birinin yerle temasının kesilmesi durumumda aynı aks üzerinde bulunan diğer tekerlek yere daha fazla bastırılarak bozuk zeminde daha fazla tutunma sağlanıyor. Önde ve arkada sabit aksla donatılan yeni Suzuki Jimny, bu sayede en zorlu arazi koşullarında dahi güvenle yol alabiliyor.

Yeni Suzuki Jimny’de kullanılan arazi takviyesine sahip yarı zamanlı dört tekerlekten çekiş sisteminin, iki tekerlekten çekiş (2H), dört tekerlekten çekiş (4H) ve arazi takviyesine sahip dört tekerlekten çekiş (4L) olmak üzere farklı sürüş modları bulunuyor. Ayrıca off-road becerileri, elektronik donanımların yardımıyla LSD ile destekleniyor.

2019 Suzuki Jimny

Motoru da Yenilendi

Yeni Suzuki Jimny’de, daha önce kullanılan 1,3 litre hacimli motorun yerini yüksek verimliliğe sahip 1,5 litrelik motor alıyor. 100 HP gücündeki bu yeni motor, tüm devirlerde daha yüksek tork sunuyor. Özellikle alt devirlerde daha yüksek tork üreten motor, bu sayede, alt devir sürüşlerinin büyük öneme sahip olduğu arazi sürüşlerinde daha etkin bir performans sergiliyor. Yerini aldığı motordan yüzde 15 daha hafif olan motor, böylece yakıt verimliliğine de önemli ölçüde kaktı sağlıyor.

Atmosferik motor, 5 ileri vitesli manuel ya da 4 ileri vitesli otomatik olmak üzere iki farklı şanzımanla kombine ediliyor. Manuel şanzıman optimize edilmiş boyutlarıyla yakıt ekonomisine katkı sunuyor. Ayrıca azaltılan titreşimler ve rahat vites geçişleri de sürüş konforunu arttırıyor. 4 ileri otomatik şanzıman da iyileştirilen özellikleriyle daha fazla yakıt ekonomisi sunuyor.

Üstün Güvenlik Donanımları

Suzuki’nin geliştirdiği kaza önleyici güvenlik teknolojisi Suzuki Safety Support, sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. DSBS, (Dual Sensor Brake Support / Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi) öndeki bir araç ya da yaya ile olası bir çarpışma tespit etmesi halinde çarpışmayı önlemek ya da etkileri en aza indirmek için sürücüyü işitsel ve görsel olarak uyarıp fren gücünü arttırıyor ya da otomatik olarak fren yapıyor.

Yeni Suzuki Jimny’de, sürüş güvenliğini arttıran ve sürücüyü destekleyen donanımlar arasında, Şerit Takip Sistemi, Uzun Huzmeli Far Asistanı ve Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi gibi teknolojiler de yer alıyor.

Ayrıca Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, Eğim İniş Yardımcısı, Yokuş Kalkış Desteği, Acil Durum Fren İşareti, ESP, darbe sönümleyen gövde TECT, lastik basıncı uyarısı sistemi de donanımlar arasında yer buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir