Yenilenen Skoda Fabia Ekim’de Türkiye Yollarında – 2019 Skoda Fabia

Skoda, B segmentindeki en popüler modellerinden biri olan Fabia’yı 4 yıl aradan sonra kapsamlı bir şekilde yeniledi. Makyajlanan Fabia, ekim ayında Türkiye yollarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Skoda Fabia, satışa sunulduğu 1999 yılından bu yana 4 milyon adetten fazla sattı. Geniş iç hacmi ve geniş bagajına tezat oluşturan kompakt boyutlara sahip olan model, Volkswagen Grubu içinde de özel bir yerde konumlanmış durumda.

Skoda, 3. nesil Fabia’yı 2014’te tanıttı. Markanın yeni tasarım felsefesini de gözler önüne seren üçüncü nesil Fabia, global pazarda 688 bin 500 adet sattı.

Çek üretici, makyajlı Fabia ile tasarımda olduğu kadar teknolojik donanımda da iddiasını gözler önüne seriyor. Yenilenen Fabia, Skoda’nın SUV atağıyla girdiği büyük değişime de uyum sağlıyor.

2019 Skoda Fabia

Makyajlı Skoda Fabia’nın radyatör ızgarası yeniden tasarlandı. Model, yeni farları ve LED teknolojisiyle de tercih edilebilen yeni stop lambaları ile göz dolduruyor. Modelin yenilenen yüzünde, ön ve arka tamponlardaki değişiklikler de dikkat çeken ayrıntılar arasında.

Yeni Fabia’da yeni alaşım jantlar ve yeni renk seçenekleri de sunuluyor.

LED gündüz farlarının standart olarak sunulduğu yenilenen Fabia’da LED kısa-uzun huzme ön farlar ile arka farlar ise opsiyonel.

Skoda, yenilenen Fabia’da 6 farklı alaşım jant seçeneği sunuyor. Ambition donanım paketinde opsiyonel olan bu jantlar, Style paketinden itibaren standart olarak geliyor.

Fabia, kullanıcılarına 15 farklı renk seçeneği sunuyor. Modelin hatchback versiyonunda “ColourConcept” ile A sütunu, tavan, yan aynalar ve 16 inçlik Vigo jantlarda kontrast renkler seçilebiliyor.

Yenilenen Fabia, yeni donanımları ile daha lüks bir görünüm sergiliyor. İç mekanın işlevselliği yeni “Simply Clever” detaylar ile arttırılmış durumda.

Uzunluğu 4 metreden az olmasına rağmen Skoda Fabia, 5 yolcuya konforlu bir yolculuk sunarken 330 litre bagaja da ev sahipliği yapabiliyor.

2019 Skoda Fabia

Ambition ve Style donanımlarını tercih eden Fabia kullanıcıları, çift tonlu döşemeler ve kapı tutamaklarının yanı sıra orta kol dayama yerinde de kontrast renkler tercih edebiliyor ve böylece araçlarına daha dinamik bir görünüm kazandırabiliyorlar.

Yenilenen Fabia’nın gösterge paneli de değişti. Tasarımı yenilendi, farklı renk seçenekleri ile desenler kullanıldı.

Dynamic donanım paketinde, Fabia’nın iç mekanı daha da kişiselleştirilebilir yapıya kavuşuyor. Spor koltuklarda siyah süet/deri karışımı ile kırmızı dikişler kullanılırken, alüminyum pedal seti, çok fonksiyonlu spor direksiyon simidi, spor şasi, siyah iç mekan, çift renk gösterge paneli seçeneği gibi bir çok detay, kişiselleştirmede alternatif olarak sunuluyor.

Kontrol paneli, yenilenen yüzüyle göstergelerin daha kolay bir şekilde izlenebilmesini sağlıyor. Style donanım paketinde standart olarak yer alan orta konsol aydınlatması ise sürüş konforunu arttıran bir başka detay olarak dikkatlerden kaçmıyor. Daha önce yalnızca sürücü camı için geçerli olan tek tuşla açma kapama özelliği de yenilenen Fabia’da tüm camlar için geçerli.

İsteğe bağlı çift taraflı bagaj halısı, akıllı cihazların şarjına olanak tanıyan çift USB girişi, arka koltuk yolcuları için sunulan tablet bilgisayar tutucu gibi Skoda’nın tipik özellikleri arasında yer alan yeni Simply Clever unsurlar da yenilenen Fabia’da kendine yer buluyor ve direksiyon başında hayatı kolaylaştırıyor.

Fabia Combi’de, araç çalışırken kendiliğinden şarj olan LED el feneri, mıknatıslı bir şekilde bagajda muhafaza edilebiliyor.

2019 Skoda Fabia

Fabia ve Fabia Combi’de, sürücü tarafındaki A sütununda bilet tutucu, ön yolcu koltuğunun altında şemsiye koyma yeri, yakıt doldurma bölümünde yer alan buz kazıyıcı, kapı içlerinde çöp bölmesi gibi detaylar da kullanıcıya sunulan pratik çözümler arasında.

Yenilenen Fabia, eğlence sistemleri ile de iddialı. Swing Plus bilgi ve eğlence sistemi Fabia’da ilk kez kullanılmaya başlanıyor. 6.5 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip olan bu sistem, mobil cihazlarla uyum içinde çalışıyor.

Tıpkı Swing radyo gibi SmartLink+ özelliği de Style donanım seviyesinde standart olarak sunuluyor. Böylece akıllı telefonların eğlence uygulamaları ekranda görülebiliyor.

Motor:

Skoda, yenilenen Fabia modelinde üç silindirli, 1.0 litre hacminde küçük ve verimi yüksek benzinli motorlara görev veriyor. Enjeksiyon sistemleri ve motor yönetim sisteminin yenilendiği bu motorlara ikinci katalitik konvertör eklendi.

75 PS’lik 1.0 lt MPI motor, daha verimli yakıt kullanımına kavuştu; 100 km’de 4.8 lt tüketiyor.

TSI motorlarda yüksek basınçlı doğrudan püskürtme sistemi kullanılıyor. Ayrıca, egzoz, turbo yağ ve soğutma sistemlerinde de geliştirmeler yapıldı. Yeni malzemeler sayesinde ısıya daha dayanıklı hale getirilen motorların elektroniği de yeniden ayarlandı. Ayrıca bir benzin partikül filtresi de kullanılmaya başlandı. TSI motorların gücü 95 PS ve 110 PS. Fabia HB 1.0 TSI (110 PS) DSG 100 km’de ortalama 4.6 lt (104 g CO2/km), tüketim değeri sunarken 2.000-3.500 devir/dakika aralığında sağladığı 200 nm tork ve 10.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma performansıyla dikkat çekiyor.

Skoda, yenilenen Fabia modelinde 5 ileri manuel ve 6 ileri manuel vites seçeneklerinin yanı sıra 7 ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği de sunuyor.

Güvenlik Arttırıldı

Skoda, yenilenen Fabia’da birçok aktif ve pasif güvenlik donanımına yer verdi. Standart olarak yer alan bu güvenlik donanımları arasında, Elektronik Denge Kontrolü (ESC), ABS, Motor Fren Kontrolü, çekiş kontrolü ASR, Çoklu Çarpışma Freni, hidrolik fren yardımcısı ve elektronik fren gücü dağıtıcısı, XDS elektronik diferansiyel kilidi ve lastik basınç izleme sistemi yer alıyor.

Opsiyonel güvenlik donanımları arasında ise geri görüş kamerası, Adaptif Hız Sabitleyici, park sensörleri, Şehiriçi Acil Fren fonksiyonlu Ön Bölge Asistanı, far ve yağmur sensörleri, yorgunluk tespit sistemi, Hız Sınırlayıcı ve Yokuş Kalkış Desteği dikkat çekiyor. Fabia, yenilenen versiyonunda Kör Nokta Algılayıcısı, Arka Trafik Uyarısı ve Otomatik Far Asistanı da barındırmaya başladı.

2019 Skoda Fabia

“Satışlarını En Çok Arttıran Model“

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Fabia’nın Türkiye’de ve global pazarda önemli bir model olduğunu söyledi; ilk olarak 1999 yılında satışa çıkan Fabia’nın, 19 yıl içinde Skoda markasının vazgeçilmez modellerinden biri olduğunu kaydetti. Markanın Türkiye’deki büyümesinde de Fabia’nın önemli katkıları olduğunu ifade eden Başar, modelin, yılın ilk 7 ayında 1.687 adet sattığını söyledi. Başar, bu sayının toplam satışların yüzde 12’sini oluşturduğunu da kaydetti. “Fabia, rekabetin yoğun olduğu B-Hatchback segmentinde elde ettiği yüzde 3.1’lik pazar payıyla, en çok satış gerçekleştiren 10 model arasında yer aldı.” diyen Zafer Başar, Fabia’nın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 daralan B-Hatchback segmentinde satışlarını yüzde 21 oranında arttırma başarısı gösterdiği ve böylece satışlarını en çok arttıran model olarak da öne çıktığını vurguladı. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü, “Yenilenen Fabia’nın Ekim ayı itibariyle pazara sunulacak olması ile modelin segmentteki ağırlığının devam edeceğini öngörüyoruz“ diye konuştu.

Zafer Başar, yeni Fabia’nın 2 farklı motor seçeneğiyle satışa çıkacağını söyledi. Başlangıç versiyonunda 75 PS güç üreten 1.0 MPI motorun, şehir içi kullanımlar için yeterli ve ekonomik bir motor olduğunu kaydeden Başar, Fabia satışlarının yüzde 90’ını oluşturmasını bekledikleri 1.0 TSI 110 PS gücündeki motorun ise performansıyla öne çıkacağını ifade etti. Zafer Başar, “Bu iki motor seçeneği, bize segmentte büyük avantaj sağlayacaktır“ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir