Yerli Otomobil

Türkiye yerli otomobil için çalışmalarını sürdürüyor. Yerli otomobil ile ilgili güncel gelişmeleri, resmi açıklamaları, üretim detaylarını, pazarlama stratejilerini aktaracağız.

Yerli Otomobile Müthiş Talep

Henüz tasarım aşamasında olan yerli otomobile sahip olmak isteyen vatandaşlar otomobilin ilk sahibi olmak için birbirleriyle yarışıyor. Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, vatandaşların bu ilgisinden bahsetti.

Karakaş, yerli otomobil için kamu ve özel kullanıcılardan herhangi bir ön sipariş taleplerinin olmadığını belirterek şunları açıkladı: “Pazara çıkmamıza 2 yıldan biraz daha fazla zaman olmasına rağmen yüzlerce yurttaşımız ön ödeme yapıp araca ilk ulaşanlardan olma arzusunu iletiyor. Bu konunun netleşmesi için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Otomobilden daha fazlasını yapmak ve bir ekosistem inşa etmek üzere yola çıktığımızı her fırsatta dile getirdik, tüketicilerimize ulaşma konusunda da yenilikçi olacağımızı şimdiden söyleyebilirim. 2022 yılının ortasında pazara sunacağımız aracımız pazara çıktığı tarihte tüm markaların tüketiciye karşı sorumluğu neyi gerektiriyorsa onu sunacaktır.”

yerli otomobil

Karakaş, yerli otomobilde her kategori için bir güç seçeneği sunacaklarını belirterek şunları söyledi: “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın daha önce açıkladığı gibi tek dolumla 500 kilometre yol alabilecek kapasitede bir seçeneğimiz de olacak” dedi. Türkiye’nin otomobilinin akıllı bir araç olacağına işaret eden Karakaş şunları kaydetti: “Aracımız pazara çıktığında rekabetin gerektirdiği otonom sürüş özelliklerine sahip olacak, bataryasında ise son seviyede lityum iyon hücreler kullanılacak. Aynı zamanda otomobilimizin üretiminde de Endüstri 4.0 çerçevesinde robotik ve ağa bağlı teknolojiler kullanılacak. Fabrikanın nereye kurulacağı konusunda son değerlendirmeler yapılıyor, kısa bir süre içinde açıklanacak olgunluğa ulaşacak.”

Karakaş, “Türkiye’de üretilen ve bir süre sonra yurt dışı pazarlara ihracı planlanan bir otomobil gerek servis ağı, gerekse parça tedarikinde elbette ulaşılabilir ve yenilikçi olacaktır” şeklinde konuştu.

Çarpışma Testlerinden 5 Yıldız Aldı

Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, Türkiye’nin otomobilinin prototipinin gerçek boyutlarında yürüyen bir araç olacağını söyledi. Karakaş, “Pazara çıkmamıza 2 yıldan biraz daha fazla zaman olmasına rağmen yüzlerce yurttaşımız ön ödeme yapıp araca ilk ulaşanlardan olma arzusunu iletiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Şu anda gerek özel gerekse kamu satışı için bir satış çalışmasına başlamadıklarının altını çizen Karakaş, “Doğuştan elektrikli, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen bize ait, C segmentinde bir SUV olan aracımızın ön gösterim aracı sadece bir maket değil, gerçek boyutlarında ve yürüyen bir araç olacak. Aracın fotoğrafları da aralık ayından itibaren paylaşılabilir hale gelecek” ifadelerini kullandı.

Karakaş, elektrikli araçların üç farklı vergi diliminde değerlendirildiklerine dikkat çekerek; “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı gibi tek dolumla 500 kilometre yol alabilecek kapasitede bir seçeneğimiz de olacak” açıklamasında bulundu.

Karakaş, “2022 yılının ortasında pazara sunacağımız aracımız pazara çıktığı tarihte tüm markaların tüketiciye karşı sorumluğu neyi gerektiriyorsa onu sunacaktır. Çarpışma testlerinden o günün şartlarına uygun şekilde 5 yıldız almayı planlıyoruz. Türkiye’de üretilen ve bir süre sonra yurtdışı pazarlara ihracı planlanan bir otomobil gerek servis ağı, gerekse parça tedarikinde elbette ulaşılabilir ve yenilikçi olacaktır” ifadelerini de kullandı.

Berlin’deki Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferansı’nın Sanayi 4.0 panelinde konuşan Gürcan Karakaş,  “Türkiye açısından Dijital Dönüşüm’ başlıklı oturumda şunları dile getirdi: “Dijital dönüşümle klasik otomotiv sanayii mobilite ekosistemine dönüşürken, başarının kuralları da değişiyor. Daha çevik ve hızlı olan, yaratıcı ve ortak çalışmalara yatkın olan ve nihayetinde müşteri deneyimini zirveye taşıyan organizasyonlar sürdürülebilir başarıyı yakalayacak.“

Yerli otomobile yerli patent

Kırıkkale Üniversitesi Meteoroloji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Sadettin Şahin tamamen yerli çelik üretiminin patentini aldı. Yerli otomobille ilgili temennilerinden bahsetti.

Türkiye’de ilk defa milli olarak üretilen vasıflı çelik olduğunu söyleyen Sadettin Şahin şöyle konuştu: “Otomotivden savunma sanayisine kadar millileşme girişiminde bulunan ülkemiz için milli vasıflı çelik çok önemli. Çeliği dışarıdan gelen bir otomobilin tamamen milli olması mümkün değildir. Bizde bu atılıma destek vermek için tamamen kendi üretimimiz olan milli vasıflı çeliğimizle yerli otomobilimizin çeliğine talibiz. Ülkemiz dünyada çelik üretiminde 8. sırada gelmektedir. 35 milyon ton civarında çelik üretiyoruz. Fakat bu ürettiğimiz çelikler büyük ölçüde vasıfsız inşaat çeliği ve vasıfsız saclardan oluşmaktadır. Türkiye’nin ihtiyacı olan yüksek mukavemetli vasıflı çelikleri başta paslanmaz çelik olmak üzere yurt dışından ithal ediyoruz ve bu ithalata ödediğimiz rakam yaklaşık olarak 16 milyar dolar civarında bir para ödüyoruz. Bunun karşılığında yurt dışına vasıfları çok düşük olan inşaat çelikleri, düşük vasıflı saclar ihraç ediyoruz bunun karşılığında da 13 milyar dolar civarında ihracatımız var. Yaklaşık her sene 6 milyar dolar civarında cari açık var ve bu her sene artıyor. Özellikle otomotiv sektöründe emisyon hacmini azaltmak üzere yapılabilecek ilk iş ağırlığı azaltmak. Bunun içinde yapılabilecek şey çelik kalitesini yüksek tutmak ne kadar yüksek mukavemetli sac kullanırsak o kadar hafif araba üretebiliriz.”

Sadettin Şahin

Yerli otomobilin aksamlarını yerli çelikle üretmek istediğini söyleyen Şahin; “Gönlümüz istiyor ki, Türkiye’den bir yatırımcı çıksın ve bu çeliği Türkiye’de üretelim milli arabanın birçok parçasını bundan yapalım. Bunun için cesur bir yatırımcı gerekiyor bu yatırımcının da mutlaka çelik sektöründe olan bir yatırımcı olması gerekiyor. Yüksek vasıflı çelik üretmek gerekiyor aksi taktirde çok yakın bir gelecekte milli arabamızı bile yurt dışından alacağımız çeliklerle üretmek zorunda kalacağız. Şu anda hızlı trende çok ciddi yurt dışından çelik ithal ediliyor. Bunları sürekli olarak yurt dışına bağımlı devam ettiremeyiz. Bir yerden başlayamıyoruz, başlamadığımız içinde hiç bir şekilde gelişmemiz, devam ettirmemiz mümkün değil ve bu bağımlılıktan kurtulmamız kesinlikle mümkün değil. Bir yerde bir devlet iradesinin bir üst akılın devreye girerek bu işi çözmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yerli Otomobilin Tasarımını, Ferrari’nin de Tasarımını Yapan Şirket Üstlendi

Tüm Türkiye‘nin merakla beklediği yerli otomobilin tanıtımına sayılı günler kaldı. Aracın ön gösterimi önümüzdeki günlerde Gebze Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın test sürüşü yapacağı tanıtım toplantısının 14 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirileceği konuşuluyor.

Alınan bilgilere göre SUV olarak piyasaya sürülecek ilk yerli aracın tasarımını dünyaca ünlü İtalyan şirket Pininfarina yaptı.

1930’da kurulan tasarım şirketi Bugatti Veyron, Lamborghini Urus, McLaren P1, Mercedes-AMG Project One, Pagani Zonda ve Porsche Mission E gibi güncel birçok hiper otomobilin tasarımlarında da rol aldı.

Ününü Ferrari ve Lamborghini tasarımları ile kazansa da Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Cadillac, Volvo ve Peugeot gibi çok sayıda markaya tasarımlar yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın test sürüşü yapacağı tanıtım etkinliğinin 14 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirileceği öne sürülüyor.

Yerli otomobilin üretimi 2022 yılında başlayacak ve piyasaya sürüldüğünde Avrupa’da geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk elektrikli SUV olacak. İlk araç C-SUV segmentinde olacak ve 2030 yılına kadar toplam 5 model ve 3 yükseltme yapılacak. İsim ve markayla ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir