Yerli Otomobil Pazara Hızlı Bir Giriş Yapacak

Yerli otomobil üretiminde artık son kısma gelindi. Kale, Karsan, Fiba, Sanko, Koç, Vestel, BMC gibi Türkiye’nin en güçlü grupları ile görüşmeler gerçekleştirilirken, üretimi yapacak firmanın/firmaların hangileri olacağına dair açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gelecek.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’de otomotiv sektörünün güçlü bir altyapıya sahip olduğunu dile getirerek, “Kamunun öncülüğünde Türkiye üretimi yerli ve güçlü bir otomotiv markası yaratacağız” şeklinde konuştu. Bakan Özlü, kamu kurumlarının da yerli otomobil kullanacağını açıklayarak, yerli otomobil banttan iner inmez kullanımı daha yaygın hale gelmesi amacı ile tüm kozlarımızı oynayacaklarını dile getirdi.

Her Alandan Destek Geliyor

2020 yılından evvel Türkiye ve dünya yollarında bir yerli otomobil markasını görmek amacı yolunda çalışmalar yapılıyor vurgusu yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, yerli otomobil çalışmaları ile ilgili soru önergesine verdiği cevapta, dünya otomotiv pazarında güçlü olabilecek bir marka yaratmanın peşinde olduklarını açıkladı.

Pazara Güçlü Bir Giriş Yapacak

Yerli otomobil markasının pazara hızlı ve güçlü bir giriş yapması için sağlanacak teşvikler de belli olmaya başladı. Devletin hisse sahiplerinden bir tanesi olacağı bu proje kapsamında ilk tasarım masraflarının kamu tarafından karşılanması bekleniyor. Başta taksiciler olmak üzere tercihini yerli otomobil yönünde kullananlar için finansman desteği başta olmak üzere satın almayı kolaylaştıracak farklı teşvikler de uygulamaya konulacak. Yapılması düşünülen söz konusu teşviklere örnek verecek olursak, taksisini yerli otomobil ile takas eden esnaf düşük faizli kredi fırsatından faydalanabilecek. Kamu kurumların da yerli otomobil kullanımlası sağlanacak.

Global Pazara Hitap Eden Bir Marka Olacak

Kamunun desteği, özel sektörün öncülüğünde global pazarlara hitap edecek yerli bir otomobil markası yaratmanın çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Özlü, “Ülkemizde üretimi yapılacak ve buna ek olarak fikri ve sınai mülkiyet hakları da Türkiye’ye ait olacak güçlü bir otomotiv markası yaratma amacındayız” açıklamasında bulundu. Sektördeki yapısal dönüşümle ilgili hatırlatmada bulunan Özlü, “Otomotiv sektöründe şimdiki dönüşümde içten yanmalı motorlu araçlardan hibrit, elektrikli ve hatta otonom araçlara doğru güçlü bir planlama ve strateji değişikliği yapılıyor. Otomotiv sektörümüz birçok resmi veriye göre imalat sanayisinde lider durumda bulunuyor” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.

YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir